ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 3-0

ΛΗΞΗ αγώνα

118′ Ο Μέντες σε τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα άουτ!

115′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 3-0. Εύστοχος ο Μπεργκ

114′ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Ζόρο ανέτρεψε τον Καρέλη και ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτ

109′ Σουτ του Μιλιάζες, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

Δεύτερο μέρος παράτασης

Λήξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης, το δεύτερο θα αρχισει άμεσα

105’+2′ Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Δώνη στη θέση του Πράνιτς.

105′ ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ, με κεφαλιά του Νούνιες

102′ Νέα ευκαιρία για Παναθηναϊκό. Αντεπίθεση για τους “πράσινους”, ο Mπεργκ έβγαλε στον Καρέλη, αυτός έκανε τακουνάκι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

101′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νούνιες στη θέση του Μπούρμπου

100′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης μπήκε από δεξιά, έκανε καλό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κοτσόλη.

96′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 2-0. Σουτ του Ζέκα, ο Καρέλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φερνάντεζ, αλλά ο Μπεργκ πήρε το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

93′ Μικρή διακοπή στον αγώνα, ο Φερνάντες έχει φύγει από την εστία του και διαμαρτύρεται για αντικείμενα από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Συνεχίζεται ο αγώνας.

Έναρξη της παράτασης

ΛΗΞΗ του 90λεπτου και παράταση

90’+1′ Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με το κοντινό πλασέ του Λαγού που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Φερνάντες.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Τριποτσέρη

88′ Στη συνέχεια ο ΟΦΗ έκανε αντεπίθεση και ο Ζε Εντουάρντο έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κοτσόλη!

88′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λαγός από το ένα μέτρο στεέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη

85′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ μπήκε από δεξιά και σούταρε, αλλά ο Φερνάντεζ με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ.

76′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης στη θέση του Περογαμβράκη

68′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λαγός στη θέση του Πέτριτς

65′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Παπάζογλου σε καλή θέση, τελευταία στιγμή τον έκοψε ο Σίλντενφελντ σε κόρνερ.

58′ Πιέζουν οι γηπεδούχοι, ο Μπούρμπος κόβει τον Πέτριτς στην περιοχή.

53′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Ντουντού.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κόρνερ από τον Αμπέντ, κεφαλιά του Καρέλη, η μπάλα άουτ

Δεύτερο ημίχρονο

Να τονίσουμε πως ο Παναθηναϊκός ενημέρωσε τον ΟΦΗ και τον διαιτητή πριν την έναρξη του αγώνα ότι δε θα τηρήσει το fair play στη διάρκεια του ματς, αν δεν σφυρίξει ο διαιτητής, προκειμένου να μην υπάρξουν καθυστερήσεις.

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης στη θέση του Κλωναρίδη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στη Λεωφόρο

42′ O Ζέκα μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα, αλλά ο Μιλιάζες απομάκρυνε προ του Πέτριτς.

Παρά το γκολ του Παναθηναϊκού, ο ΟΦΗ δεν δείχνει να.. ανεβαίνει επιθετικά. Οι παίκτες των Κρητικών παραμένουν πιστοί στο πλάνο του Σα Πίντο

36′ Ο Ζέκα έβγαλε τετ-α-τετ τον Κλωναρίδη, ο Φερνάντεζ “έβγαλε” το πλασέ του παίκτη του Παναθηναϊκού, αλλά η φάση είχε σταματήσει για οφσάιν. Στο ριπλέι φαίνεται να μην υπάρχει οφσάιντ

32′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Βολίδα με το αριστερό του Πέτριτς, ο Φερνάντεζ έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ

30′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μπούρμπου, ο Σίλντενφελντ έχασε τον Παπάζογλου, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ

27′ Κίτρινη στον Ζε Εντουάρντο για καθυστέρηση.

26′ Τραυματίστηκε ο Ζε Εντουάρντο μετά από μονομαχία με τον Τριανταφυλλόπουλο

23′ Από μία κίτρινη σε Ντουντού και Μπεργκ, που είχαν μια αψιμαχία. Η ένταση προήλθε απ’ το δυνατό μαρκάρισμα του Σουηδού στον Βραζιλιάνο

20′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 1-0. Ο Πέτριτς πήρε τη μπάλα από δεξιά, απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Ζόρο και την κατάλληλη στιγμή έκοψε τη μπάλα στον Αμπέντ ο οποίος άνοιξε το σκορ από κοντά και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

19′ Συστάσεις του διαιτητή στον Φερνάντες για καθυστέρηση στην επαναφορά της μπάλας. Αντιδράσεις από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

14′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Τριανταφυλλόπουλου, ο Αμπέντ μόνος του στη μικρή περιοχή με το δεξί έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ!

11′ Καλό μακρινό σουτ από τον Κάλαϊτζιτς, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη

Πρώτο δεκάλεπτο στη Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία και τον ΟΦΗ να αμύνεται

7′ Μακρινό συρτό σουτ του Νάνο, η μπάλα κόντραρε λίγο στον Ζόρο και έφτασε εύκολα στην αγκαλιά του Φερνάντεζ

4′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Προώθηση και σέντρα του Τριανταφυλλόπουλου από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους Μπεργκ και Κλωναρίδη και βγήκε άουτ.

Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντεφελντ, Μέντες, Αμπέντ, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης, Πέτριτς, Μπεργκ

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Παπάζογλου, Ντουντού, Καλάιτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Μπούρμπος, Μακρής, Μιλιάζες

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος, (Δωδεκανήσου).
Βοηθοί
: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου) Φαντόπουλος (Πειραιά).
Επιπρόσθετοι: Κομίνης Γεώργιος (Θεσπρωτίας), Κύζας Γεώργιος (Δράμας) .
Τέταρτος: Κάκος

Η αποστολή του ΟΦΗ έφτασε στις 15:25 στο γήπεδο, χωρίς να συμβεί το παραμικρό, πέρα από κάποιες… καθιερωμένες αποδοκιμασίες.