Τα… έσπασε και έχασε στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ η Εθνική

Η Εθνική Εφήβων πάλεψε κόντρα στους Σέρβους αλλά προδόθηκε από την αστοχία της στα τρίποντα (1/17) και ηττήθηκε με 60-55. Τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο με τον ηττημένο του Κροατία – Τουρκία.

Η Ελλάδα έφτασε κοντά στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U18 αλλά τα πολλά άστοχα σουτ ήταν αυτά που της στέρησαν τη δυνατότητα να νικήσει τη Σερβία. Είναι χαρακτηριστικό ότι 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο κορυφαίος παίκτης της στον ημιτελικό, Δημήτρης Σταμάτης, ευστόχησε στο μοναδικό της τρίποντο.

Η Εθνική ομάδα έκανε καλό ξεκίνημα στον αγώνα με τους Μήτογλου και Παπαγιάννη να κρύβουν το καλάθι στους Σέρβους. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κράτησαν στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 3.

Το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ήταν πολύ κακό για την Εθνική αφού δεν σημείωσε πόντο και με σερί 12-0 οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +9 (23-14). Ο Σταμάτης σκόραρε στον αιφνιδιασμό και η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί 6-0. Ο Χαραλαμπόπουλος ανέβασε στροφές και ένα ακόμη σερί 8-0 της έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 1 πόντο ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (28-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σερβία ήταν καλύτερη και μετέτρεψε το 36-36 σε 45-38 για να κλείσει την περίοδο στο +6 (46-40). Η Εθνική είχε πρόβλημα στην επίθεση αφού δεν μπορούσε να ευστοχήσει έξω από τα 6.75. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/13 τρίποντα και το καλό ήταν πως και οι Σέρβοι ήταν άστοχοι αφού είχαν 1/11.

Ο Χαραλαμπόπουλος βγήκε για να πάρει ανάσες και η Σερβία βρήκε το δρόμο προς το καλάθι της Εθνικής έξω από τα 6.75. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (52-42). Ο Παπαθεοδώρου άνοιξε την άμυνα σε όλο το γήπεδο, η Ελλάδα μείωσε στους 5 (56-51).

Οι διεθνείς έκαναν υπερπροσπάθεια στην άμυνα αλλά στην επίθεση έκαναν λάθη. Σε μία φαινομενικά χαμένη φάση η μπάλα έφτασε στον Σταμάτη ο οποίος στα 46 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της Εθνικής και μείωσε στους 3 (58-55). Ο Οικονομόπουλος με εκπληκτική άμυνα πήρε το επιθετικό φάουλ, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά ο Χαραλαμπόπουλος έψαξε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο, το έχασε και οι Σέρβοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Ευρωμπάσκετ.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Έλληνες διεθνείς να ξεσπούν σε κλάματα την ώρα που οι Σέρβοι γιόρταζαν την πρόκρισή τους.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 28-28, 46-40, 60-55

Σερβία: Πένο (0/5 σουτ), Σίμιτς, Όστοιτς 5 (6 ριμπάουντ), Τζόκοβιτς 21 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 λάθη), Μαρίνκοβιτς 2, Ντόκοβιτς 13 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαζάρεβιτς 16 (6/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πάβλοβιτς, Ραντοβάνοβιτς 1, Βούτσετιτς 2 (1/12 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 λάθη).

Ελλάδα: Τολιόπουλος (0/5 σουτ), Κόνιαρης 5 (1/3 σουτ, 5 λάθη), Κόττας, Οικονομόπουλος, Μήτογλου (4/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μουράτος (0/5 σουτ), Τσαλμπούρης (0/2 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπιλλής, Σταμάτης 22 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Παπαγιάννης 10 (5/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Χαραλαμπόπουλος 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).