ΤΕΛΙΚΟ: Εθνική Ελλάδος – Βόρεια Ιρλανδία 0-2

ΤΈΛΟΣ ΑΓΏΝΑ
14 Oct 2014 23:21

78´ Τρίτη αλλαγή για τη Β. Ιρλανδία. Ο Ριβς αντί του Φέργκιουσον.

14 Oct 2014 23:10

67´ Τρίτη αλλαγή για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Σαμαρά

14 Oct 2014 23:09

66´ Καλή στιγμή για την Εθνική με το σουτ από τον Ταχτσίδη και την απόκρουση του Κάρολ στη δεξιά γωνία

14 Oct 2014 23:05

61´ Σουτ του Ταχτσίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

Αναγκαστική φαίνεται πως είναι και η δεύτερη αλλαγή της Εθνικής, καθώς ο  Αθανασιάδης τραυματίστηκε.

14 Oct 2014 23:03

59´ Αλλαγή για την Β. Ιρλανδία. Ο Μακγκίβερν στη θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ, Τζέιμι Γουόρντ

14 Oct 2014 22:55

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Λάφερτι με ωραία κίνηση πέρασε τον Σταφυλίδη και αφού βγήκε απέναντι από τον Καρνέζη με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 0-2

14 Oct 2014 22:53

51´ ΓΚΟΛ για την Β. Ιρλανδία, 0-2.

Σάμαρης στη θέση του  Αθανασιάδη
Ξεκίνησε το Β Ημίχρονο
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
14 Oct 2014 22:18

33´ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Σε αντεπίθεση ο Σαμαράς βρήκε κάθετα τον καρέλη, που δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Κάρολ

14 Oct 2014 22:16

30´ Προσπαθεί η Εθνική!  Ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Μανιάτη, ο Αθανασιάδης προσπάθησε να κατεβάσει μέσα στην περιοχή, όμως έχασε το κοντρόλ και οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν σε κόρνερ

14 Oct 2014 22:13

29´ Σέντρα του Σταφυλίδη, έδιωξε ο Μακόλεϊ προ του Αθανασιάδη

14 Oct 2014 22:12

28´ Κίτρινη κάρτα στον Λάφερτι

14 Oct 2014 22:10

Μικρή διακοπή για να δοθούν οι πρώτες βοήθειες στον Σαμαρά, που κουτούλησε με αντίπαλο σε μια διεκδίκηση της μπάλας

14 Oct 2014 22:08

Προσπαθεί να… συνέλθει η Εθνική και να πιέσει για το γκολ, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

14 Oct 2014 22:05
14 Oct 2014 22:03

17´ Μακρινό σουτ του Αθανασιάδη, η μπάλα έφυγε άουτ

14 Oct 2014 22:00

16´ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Σταφυλίδης στη θέση του Βύντρα

14 Oct 2014 21:59

Θα γίνει αλλαγή ο Βύντρα, που έχει πρόβλημα

14 Oct 2014 21:54

Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Τζέιμι Γουόρντ, που με ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Καρνέζη, ο οποίος έπεσε αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

14 Oct 2014 21:53

9´ ΓΚΟΛ για την Βόρεια Ιρλανδία, 0-1.

14 Oct 2014 21:52

Πρώτη καλή στιγμή για την Β. Ιρλανδία. Εκτέλεση φάουλ του Μπάιρντ, ο Λάφερτι προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, όμως ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ

14 Oct 2014 21:32

Οι δυο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια και θα επιστρέψουν για την έναρξη του αγώνα! Σε λιγότερο από 15 λεπτά είναι η σέντρα του αγώνα

14 Oct 2014 21:26

Περίπου δέκα χιλιάδες φίλοι της Εθνικής στις εξέδρες αυτήν την ώρα

14 Oct 2014 21:23

Στον πάγκο της Β. Ιρλανδίας βρίσκονται οι : ΜακΓκόβερν, ΜακΓκίβερν, ΜακΚάλοχ, ΜακΓκιν, ΜακΚέι, Μάνους, Κλίνγκαν, ΜακΚορτ, Γκριγκ, Μαγκινις, Ριβς

14 Oct 2014 21:18

Ο Γάλλος ρέφερι Στεφάν Λανουά θα διευθύνει τον αγώνα

14 Oct 2014 21:15

Στον πάγκο της Εθνικής κάθονται οι: Καπίνο, Σταφυλίδης, Μόρας, Τζιόλης, Μάνταλος, Φορτούνης, Γλύκος, Σαλπιγγίδης, Μαυρίας, Γιαννούλής, Σκόνδρας, Σάμαρης.

Η ήττα απ’ τη Ρουμανία στην πρεμιέρα των προκριματικών ήταν η πρώτη εντός έδρας για την Ελλάδα σε προκριματικά Euro έπειτα από 7 χρόνια. Είχε προηγηθεί αήττητο σερί 18 αγώνων με ρεκόρ 14-4-0.

6. Ν. Φερόε 0

Στα άλλα δύο παιχνίδια του 6ου ομίλου, τα Νησιά Φερόε υποδέχονται την Ουγγαρία και σε ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον συγκρούονται οι δύο προηγούμενοι αντίπαλοί μας, καθώς η Φινλανδία φιλοξενεί την Ρουμανία

14 Oct 2014 21:12

Στα τελευταία δύο παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Βόρεια Ιρλανδία είχε συνολικά τρεις αποβολές.

Η τελευταία αναμέτρηση των δυο ομάδων έγινε τον Οκτώβριο του 2003 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με την Εθνική να κερδίζει 1-0 με πέναλτι του Τσιάρτα και να “σφραγίζει” την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2004

14 Oct 2014 21:11

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί συνολικά 4 φορές (στα προκριματικά του Μουντιάλ 1962 και στα προκριματικά του Euro 2004). Η Βόρεια Ιρλανδία κέρδισε μόνο το πρώτο (2-0) το 1960, ακολούθησαν τρεις σερί νίκες της Ελλάδας.

14 Oct 2014 21:10

Οι αντίπαλοι της Εθνικής έρχονται με ανεβασμένη ψυχολογία καθώς στα πρώτα τους δύο παιχνίδια έχουν κάνει το απόλυτο.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι στα πρώτα της δύο παιχνίδια για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2016 δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με αποτέλεσμα να βρίσκεται σε αρκετά δύσκολη θέση.

14 Oct 2014 21:09

Η ενδεκάδα της Β. Ιρλανδίας: Κάρολ, Μακλάφλιν, Μακόλει, Μπέιρντ, Φέργκιουσον, Χιουζ, Ντέιβις, Έβανς, Νόργουντ, Γουόρντ, Λάφερτι.

Η ενδεκάδα της Εθνικής: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Βύντρα, Τοροσίδης, Μανιάτης, Ταχτσίδης, Σαμαράς, Καρέλης, Αθανασιάδης, Μήτρογλου