85-81 κόντρα στη Νεπτούνας Ο Ολυμπιακός νικητής στην παράταση

Αθήνα

Αγχωτική νίκη απέναντι στην θεωρητικά ασθενέστερη ομάδα του 4ου ομίλου πήρε ο Ολυμπιακός στη Λιθουανία. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (34π.), επικράτησαν 85-81 της Νεπτούνας στην παράταση (76-76κ.α.), σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης και διεύρυναν το αήττητο τους σε 3-0 στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός των 15 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους με 6/11 τρίποντα, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 41 λεπτά, ενώ κατάφερε να προσπεράσει την καλύτερη του επιθετική εμφάνιση, που είχε σημειώσει στις 23/11/2011 απέναντι στην Μπιλμπάο με 29 πόντους. Σημαντική βοήθεια από τον Κώστα Σλούκα με 13 πόντους και 2/2 τρίποντα.

Από τους Λιθουανούς που είχαν ρεκόρ στη δημιουργία με 25 ασίστ, απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα, αλλά ήταν κάκιστοι από τα 6.75 (5/23 τρίποντα), πέντε παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων στην προσπάθεια τους για την έκπληξη (Μαζέικα 11π., Γκαϊλιους 16π., Γκαλντίκας 13π., Σακούρ 13π., Ζαβάτσκας 14π.).

Η προβληματική άμυνα και τα πέντε λάθη δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά να κυνηγούν στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμα τους από τα 6.75, με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη (2) και Λαφαγιέτ (1) βοήθησαν ώστε να κόψουν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με 15-17. Η ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου είχε συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πέτγουεϊ να μετράει 2/2 και να βοηθάει τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-10, με το οποίο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 13΄ με +10 πόντους (17-27).

Σημαντική η προσφορά και του Σλούκα με τον Έλληνα γκαρντ να συνεργάζεται άψογα με Ντάνστον και Πέτγουεϊ και να τους μοιράζει έτοιμα καλάθια. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα και τα πολλά φάουλ, που έστειλαν 11 φορές τους Λιθουανούς στη γραμμή του φάουλ, στοίχισαν στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι είδαν τη Νεπτούνας στο 17΄ να μειώνει στους -5 (26-31). Η είσοδος του Αγραβάνη, πάντως, ξεκόλλησε την ομάδα του Τόμιτς στην επίθεση, με τον Έλληνα φόργουορντ να ευστοχεί από τα 6.75 και να βάζει την ελληνική ομάδα και πάλι σε θέση ασφαλείας για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (30-38). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να βρισκόταν σε δυσμενή θέση αν οι Λιθουανοί δεν τα είχαν… σπάσει από τα 6.75 (0/11 στο ημίχρονο), με τα περισσότερα σουτ να γίνονται ελεύθερα.

Στην τρίτη περίοδο δε λειτούργησε τίποτα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν απογοητευτικός σε άμυνα και επίθεση. Με τον Σακούρ να οργιάζει σε εκτέλεση και δημιουργία οι Λιθουανοί, που βρήκαν λύσεις από τα 6.75 (3/5), έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-8 και στο 27΄ ανέκτησαν το προβάδισμα με 47-46.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά με 13 λάθη και χαμένη τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ δεν είχαν τύχη και μοιραία η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 55-55. Με τον Ντάνστον να έχει χάσει τη μάχη της ρακέτας και τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολύτιμες λύσεις από τα 6.75, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 37΄ στο -5 (70-65). Ωστόσο, ο Λοτζέσκι έδωσε ανάσα, ο Σπανούλης συνέχισε να παλεύει και με τρίποντο του αρχηγού οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν γρήγορα σε 72-72.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ντάνστον να κερδίζει αυτή τη φορά πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και να κρατάει την ισοπαλία (74-74 στο 39΄). Ο Σπανούλης κέρδισε νέο φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 74-76 στα 30΄΄ για τη λήξη. Ωστόσο, η κακή άμυνα της ελληνικής ομάδες έδωσε το ελεύθερο στον Ζαβάτσκας για ισοφαρίσει και πάλι σε 76-76 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Σπανούλης το πήρε προσωπικά και με 6 πόντους σε αυτό το διάστημα χάρισε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα, το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δεν απώλεσαν μέχρι το τελικό 81-85, όχι από τη σωστή λειτουργία τους, αλλά από την απειρία της Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76κ.α., 81-85 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία), Γκλίσιτς (Σερβία)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Μαζέικα 11 (1), Γκιρτζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαϊλιους 16 (2), Γκαλντίκας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14 (2), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.