Γιουβέντους – Ολυμπιακός 3-2

Ολυμπιακός άγγιξε την νίκη μέσα στο «Γιουβέντους Στάντιουμ» καθώς προηγήθηκε με 2-1, αλλά ένα δίλεπτο μπλακ άουτ έδωσε την ευκαιρία στη Γιουβέντους να ανατρέψει το σκορ και να φτάσει στη νίκη με 3-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο του Champions League.

Πάντως, στο 94′ ο Ρομπέρτο απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιντάλ και έτσι οι Πειραιώτες έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Γηραιά Κυρία.

23:37
Ο Ρομπέρτο έπεσε στη δεξιά γωνία του και έδιωξε, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

94′ ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ

94′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Γιουβέντους. Το κέρδισε ο Τέβες από τον Μιλιβόγιεβιτς.

Στο έδαφος ο Κιελίνι που θα φύγει με φορείο- Σηκώθηκε τελικά και φεύγει με τα πόδια σιγά σιγά

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις, μετρούν ήδη

Τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα

88′ Γυριστό σουτ του Γιορέντε μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

85′ Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για φάουλ στον Βιντάλ

84′ Σέντρα από δεξιά για τη Γιουβέντους, ο Γιορέντε στην καρδιά της περιοχής πήρε την κεφαλία, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Τέβες που έκανε το γυριστό σε κενή εστία αλλά αστόχησε και έστειλε την μπάλα άουτ

83′ Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Περέιρα στη θέση του Ασαμόα

82′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Διαμαντάκος στη θέση του Μανιάτη

80′ Φάουλ για τη Γιουβέντους που εκτελέστηκε με γέμισμα στην περιοχή, ο Μπονούτσι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι στη θέση του Εντινγκά

77′ Τρομερή ενέργεια του Ομάρ Ελαμπντελαουΐ από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

74′ Κάθετη του Τέβες για τον Βιντάλ, έκοψε ο Μποτία

71′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ στη θέση του Τσόρι

70′ Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Παντοΐν στη θέση του Μαρκίζιο

66′ ΓΚΟΛ 3-2  Σουτ του Πογκμπά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα. Γυρίζει το ματς σε δύο λεπτά η Γιουβέντους

65′ Μπαλιά του Πίρλο, η μπάλα χτυπάει στο κεφάλι του Μποτία, στο πόδι του Γιορέντε, στο δοκάρι και στη συνέχεια στο πόδι του Ρομπέρτο και γυρίζει στα δίχτυα

65′ ΓΚΟΛ 2-2

61′ ΓΚΟΛ 1-2: Γύρισμα του Μανιάτη από δεξιά, ο Εντινγκά με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνει την μπάλα στο «γ» του Μπουφόν

60′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-2

59′ ένα-δύο του Πογκμπά με τον Λιχστάινερ που έκανε και τη σέντρα αλλά ο Ρομπέρτο μπλόκαρε στο πρώτο δοκάρι

58′ Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Γιορέντε στη θέση του Μοράτα

56′ Αντεπίθεση της Γιούβε με τον Τέβες να μοιράζει δεξιά στον Βιντάλ αλλά ο Αμπιντάλ στην αρχή και ο Ρομπέρτο στη συνέχεια έδιωξαν

55′ σουτ του Τσόρι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπουφόν

55′ Διπλό σουτ του Μιλιβόγιεβιτς, η μπάλα κόντραρε και τις δύο φορές

54′ Σουτ του Μαζουακού από μακριά, μπλόκαρε ο Μπουφόν

51′ Χαμηλή σέντρα του Ασαμόα από αριστερά, μπλόκαρε εύκολα ο Ρομπέρτο

49′ Κίτρινη κάρτα στον Τέβες για φάουλ στον Εντινγκά

47′ Έδιωξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού

47′ Κόρνερ για τη Γιουβέντους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

44′ Σουτ του Πογκμπά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

42′ Σέντρα του Ασαμόα από αριστερά, ο Μαρκίζιο αστοχεί μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά υπάρχει οφσάιντ και η φάση δεν μετράει

38′ Ο Βιντάλε έπεσε μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν είδε κάτι το αντικανονικό. Ο Αμπιντάλ έκοψε και έδιωξε

37′ Έδιωξαν οι αμυντικοί της Γιουβέντους, στη συνέχεια σουτ του Τέβες έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά άουτ

36′ Νέο κόρνερ του Ολυμπιακού μετά από σουτ του Μήτρογλου σε αντεπίθεση και πάσα του Αφελάι

34′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό – Έδιωξε ο Πίρλο

33′ Μακρινό σουτ του Αφελάι, η μπάλα πέρασε άουτ

31′ Κάθετη στον Μοράτα που βγήκε απέναντι στον Ρομπέρτο αλλά το πλασέ του περνάει ελάχιστα άουτ

30′ Κεφαλιά γύρισμα του Λιχστάιντερ από δεξιά, βγήκε και μπλόκαρε ο Ρομπέρτο

24′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-1: Ο Τσόρι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής γράφει το 1-1

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1

21′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Πίρλο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και νίκησε τον Ρομπέρτο για το 1-0

20′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Γιουβέντους, λίγο έξω από την περιοχή

18´ Το πρώτο σουτ του Ολυμπιακού. Ο Αφελάι βγήκε στην κόντρα, έπιασε το σουτ αλλά ο Μπουφόν μπλόκαρε.

Χωρίς γκολ το πρώτο τέταρτο σε όλα τα ματς!

17′ Μακρινό σουτ του Αφελάι, μπλόκαρε ο Ρομπέρτο

16′ Σουτ του Μαρκίζιο έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ρομπέρτο

16′ Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Αφελάι από τα αριστερά, αλλά έκανε κακό γύρισμα

15′ Πιέζει αρκετά η Γιουβέντους και έχει κλείσει τον Ολυμπιακό στην περιοχή του

12′ Σουτ του Πογκμπά από τη γωνία της περιοχής, μπλόκαρε ο Ρομπέρτο

OLYMP_533_35511´ Η Γιουβέντους προσπάθησε να χτυπήσει στην αντεπίθεση αλλά ο Μιλιβόγιεβιτς έκοψε την πάσα του Τέβες.

2.500 φίλοι του Ολυμπιακού στις εξέδρες του Juventus stadium.

7′ Μικρή δίλεπτη πολιορκία της Γιουβέντους στην περιοχή του Ολυμπιακού χωρίς ωστόσο να απειληθεί ο Ρομπέρτο

5′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, έδιωξε στο πρώτο δοκάρι ο Μήτρογλου

4′ Πρώτο κόρνερ στο ματς για τη Γιουβέντους

3′ Βρέχει και η μπάλα όπως φαίνεται στις πρώτες πάσες των παικτών, γλυστράει αρκετά.

Άρχισε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό στη σέντρα

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λιχστάινερ, Ασαμόα, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Βιντάλ, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Μοράτα, Τέβες

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Εντινγκά, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Τσόρι, Αφελάι και Μήτρογλου

Με κεκτημένη ταχύτητα και τη ψυχολογία στα ύψη από τα συνεχόμενα ταμεία μας, με τελευταίο αυτό της περασμένης Κυριακής με την τριάδα των 2-3 γκολ θα προσεγγίσουμε τα σημερινά ματς των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ρίχνεται απόψε εκ νέου στη μάχη της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι φιλοξενούνται από τη Γιουβέντους στο Τορίνο και θέλουν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα των πρωταθλητών Ιταλίας, τους οποίους νίκησαν πριν από 15 ημέρες με 1-0 στο Φάληρο, χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις του Ρομπέρτο.

Η ομάδα του Μίτσελ θα παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, προσέχοντας πρωτίστως τα νώτα της καθώς η «βέκια σινιόρα» δεν αστειεύεται. Η Γιουβέντους στην έδρα της είναι πολύ δυνατή, δέχεται δύσκολα γκολ, ωστόσο φρονούμε ότι οι Πειραιώτες θα καταφέρουν απόψε στο Τορίνο -πιθανότατα από κάποια στημένη φάση- καθώς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μεταμορφώνονται προς το καλύτερο.

Από εκεί και πέρα, στο παιχνίδι της Άρσεναλ με την Άντερλεχτ αρκετά πιθανό είναι το over, ενώ επιλέγουμε το goal-goal στο παιχνίδι της Ρεάλ με τη Λίβερπουλ, αναμένοντας ότι ο Μπαλοτελι θα… ξυπνήσει κάποια στιγμή από τον αγωνιστικό λήθαργο.