Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-1

Την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις απώλειες βαθμών του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού έχασε ο Παναθηναϊκός, που έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη, για την 13η αγωνιστική της Superleague. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Αρκάδες, που είχαν περισσότερες ευκαιρίες από τους “πράσινους” – Μεγάλη εμφάνιση από Στιλ – έχει όμως ευθύνη στο γκολ που δέχθηκε- που κράτησε στο παιχνίδι του τίτλου το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά τον Αστέρα Τρίπολης, που όμως παρατάχθηκε με ενισχυμένο κέντρο. Οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 8′ έφτασαν μια… ανάσα από το γκολ, με το μακρινό σουτ του Μάσα να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Στιλ

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε υψηλούς ρυθμούς, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοση του, αλλά να κρατά το μηδέν στην άμυνα, χάρις την απόκρουση του Στιλ στο σουτ του Γιαννιώτα (14′). Ο Άγγλος τερματοφύλακας φώναξε “παρών” και στη φάση του 20′, στο τετ-α-τετ με τον Πάρα.

Το “τριφύλλι” δεν είχε… παθητικό ρόλο στο ματς, αλλά όσες φορές κέρδιζε μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο να αντεπιτεθούν και να βρουν κενά στην “πράσινη” άμυνα (Νάνο και Τριανταφυλλόπουλος δέχθηκαν μεγάλη πίεση). Ο Αστέρας δεν έκανε γκολ τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και στο 30′ το… πλήρωσε, με τον Λαγό να κάνει -με κεφαλιά- το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για να φέρουν το ματς στα ίσα και το κατάφεραν στο 36′, με τον Στιλ -που μέχρι εκείνο το σημείο είχε.. κατεβάσει ρολά- να κάνει λάθος εκτίμηση στην κεφαλιά του Σανκαρέ (1-1). Πάντων, ο πορτιέρε των “πράσινων” είπε δυο δυνατά “όχι” στα σουτ των Φερνάντες και Τσουκάνη (45′)

Τα αμυντικά προβλήματα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν και στην επανάληψη, αλλά ο Γιαννιώτας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο 52′. Ο Αστέρας δεν σταμάτησε να παράγει ευκαιρίες. Άουτ πέρασε και το πλασέ του Φερνάντες στο 58′, ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Γκοϊάν στο 71′. Στο τελευταίο 15λεπτο οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση, πέρα από το σουτ του Μπαράλες που έδιωξε ο Στιλ (90+1′).