Ο Ολυμπιακός… πάγωσε τη Νίζνι με «διπλό» στο Νόβγκοροντ

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Νόβγκοροντ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του 6ου ομίλου της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 6-1. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 91-82 της Νίζνι, για την 7η αγωνιστική της φάσης των «16» και υποχρέωσαν τους Ρώσους στην 5η ήττα τους.

Ετσι, οι Πειραιώτες με το «διπλό» στη Ρωσία έκαναν ένα ακόμη σημαντικό βήμα για το πλασάρισμα στηπρώτη δυάδα της κατάταξης, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους, αλλά καταλύτης της επιτυχίας ήταν και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 11 πόντους στα τελευταία 3,5 λεπτά (2 τρίποντα), μοίρασε 1 ασίστ και είχε 1 καθοριστικό κλέψιμο οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Από τους Ρώσους, που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ξεχώρισε ο Παρακούσκι με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (25) και ριμπάουντ (11).

Ο Ολυμπιακός παρασύρθηκε με το… καλημέρα από το γρήγορο ρυθμό της Νίζνι, με τις δύο ομάδες να βάζουν τις άμυνες σε δεύτερη μοίρα. Οι Ρώσοι προσπάθησαν με μακρινά σουτ να οικοδομήσουν μία διαφορά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν με τα επιθετικά ριμπάουντ και τη γραμμή ψηλών τους (Πέτγουεϊ 8π. στο α’ δεκ.) να μείνουν κοντά στο σκορ και να κλείσουν την περίοδο με τις δύο ομάδες ισόπαλες 24-24. Στη δεύτερη περίοδο και με τον Σπανούλη εκτός ο Ολυμπιακός συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι.

Με νέο πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη (8π. στο β’ δεκ.) και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Λαφαγιέτ να ευστοχεί στο μοναδικό τρίποντο των Πειραιωτών στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-37 στο 16΄), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (42-41).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τον Παρακούσκι (έφτασε τους 21 πόντους στο γ’ δεκ.) και ο Λευκορώσος σέντερ έδωσε ρεσιτάλ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στους +8 πόντους (51-43 στο 24΄).

Ωστόσο, ο Πρίντεζης βρήκε και πάλι λύσεις, ο Πέτγουεϊ βρήκε το χέρι του από τα 6.75 και ο Ολυμπιακός με καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή μάζεψε τη διαφορά και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -3 (66-63).

Στον επίλογο του αγώνα δύο κολλητά τρίποντα του Λοτζέσκι και κυριαρχία των Χάντερ, Πρίντεζη κοντά στο καλάθι έφεραν την ισοφάριση στο 36΄ (76-76), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σπανούλης. Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων», που μετρούσε μόλις 2 πόντους μέχρι στην αφύπνιση του, σημείωσε τρίποντο ψυχολογίας δίνοντας το προβάδισμα (78-79), ενώ ο Πρίντεζης έδωσε αέρα τριών πόντων (78-81).

Ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, ευστόχησε στη 1 μόνο βολή, αλλά με κλέψιμο και ασίστ του στον Χάντερ έβαλε τον Ολυμπιακό σε τροχιά νίκης (80-84 στα 42΄΄). Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν απειλήθηκαν μέχρι τη λήξη, αλλά με τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή πήραν και διαφορά 9 πόντων (82-91).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πέρεθ (Ισπανία), Κολίενσιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91

ΝΙΖΝΙ (Άιναρς Μπαγκάτσκις):
Μπαμπούριν, Παρακούσκι 25 (11ρ.), Αντόνοφ 13 (3), Πατσάτσια 1, Κφοστόφ 5 (1), Κίνσεϊ 11 (1), Ρότσεστι 18 (3), Κριβόσεφ, Τόμπκινς 9 (1), Γκολόβιν.