Νίκησε και έμεινε η Κέρκυρα, έχασε και «έπεσε» ο Εργοτέλης

Ηράκλειο
Η Κέρκυρα πήρε τη νίκη που επιζητούσε για να διασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα, με ανατροπή μάλιστα, καθώς επικράτησε στο Παγκρήτιο του Εργοτέλη με 2-1, στην τελευταία αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής.

Αντίθετα, η ομάδα του Ηρακλείου υποβιβάστηκε μετά το σημερινό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Χαλκιαδάκη στο 57′, αλλά οι «Φαίακες» γύρισαν το παιχνίδι με τους Ντιμιτρόφσκι στο 74′ και Κόντο στο 78′.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια άτυχη στιγμή για τον Εργοτέλη και τον Γκορκς, ο οποίος χτύπησε σοβαρά στο 4ο λεπτό: σε εκτέλεση κόρνερ ο στόπερ της γηπεδούχου σηκώθηκε μαζί με τον Μαρκόφσκι των «Φαιάκων», οι παίκτες συγκρούστηκαν σφοδρά στα κεφάλια τους.

Ο Γκορκς μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο, όπου του έγιναν ράμματα, χωρίς όπως έγινε γνωστό η κατάσταση του ποδοσφαιριστή να εμπνέει ανησυχία, ενώ στο 18ο λεπτό αλλαγή έγινε και ο Μαρκόφσκι, ο οποίος ζαλιζόταν.

Στο αγωνιστικό μέρος το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από μετριότητα, με μοναδική πραγματικά αξιόλογη φάση εκείνη στο 40ό λεπτό, όταν ένα πολύ δυνατό σουτ του Καϊκούτ «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

Όλες οι συγκινήσεις συμπυκνώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, καθώς ο Εργοτέλης πήρε προβάδισμα στο 57΄ με «οβίδα» του Χαλκιαδάκη. Οι Κρήτες δεν έμελλε πάντως ούτε το προβάδισμα να χαρούν ούτε τη νίκη να κρατήσουν, αφού στο 74΄ ο Ντιμιτρόφσκι και στο 78΄ ο Κόντος «γύρισαν» το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.