Η Ελλάδα απώλεσε κάθε ελπίδα πρόκρισης, έχασε από τα Νησιά Φερόε 2-1

ΣΧΟΛΙΟ ΡΗΡ:

Οριστικά εκτός Euro 2016 μένει η Ελλάδα μετά την ήττα από τους ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές των Νησιών Φερόε!

Ο αγώνας ήταν μία διαφήμιση για τους δασκάλους, ξυλουργούς, ψαράδες και τους κατασκευαστές δρόμων ποδοσφαιριστές των Νήσων Φερόε και ένας διασυρμός για τις ακριβοπληρωμένες βεντέτες της άλλοτε Πρωταθλήτριας Ευρώπης που μοιάζει πλέον σκιά του εαυτού της!

Καμία δικαιολογία για κανέναν! Ούτε για τον Μακαριάν!

Μόνον ο Νίνης δικαιολόγησε την παρουσία του μέσα στο γήπεδο. Η ήττα ήλθε …φυσιολογικά από την ανωτερότητα των ερασιτεχνών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

84′ επιτέλους γκολ από την Ελλάδα!! Με τον Παπασταθόπουλο.

70′ Απίστευτο και όμως αληθινό… Γκολ για τα Φερόε που κάνουν το 2-0

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45′ Σουτ του Σταφυλίδη από πολύ μακριά, η μπάλα φεύγει και πάλι από τα χέρια του Νίλσεν, σε κόρνερ ο Γκρέγκερσεν
41′ Γύρισμα του Έντουντσον από τα δεξιά, απομακρύνει ο Μανωλάς μπροστά από τον Χόλστ
40′ Σέντρα για τα Φερόε η επικίνδυνη κεφαλιά του Όλσεν, μπλοκάρει ο Καρνέζης
39′ Σουτ του Μήτρογλου από τα δεξιά, η μπάλα άουτ
37′ Σουτ του Όλσεν από μακριά, η μπάλα άουτ
Σέντρα του Νάτεσταντ από τα δεξιά ο Χάνσεν με πλασέ κέρδισε τον Καρνέζη και άνοιξε το σκορ
32′ ΓΚΟΛ για τα Νησιά Φερόε 1-0
32′ Σέντρα του Κονέ από τα δεξιά, ο Μήτρογλου έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα δοκάρι και άουτ
25′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεντζάμινσεν
15′ Κόρνερ της Εθνικής από τα δεξιά, πρώτη κεφαλιά Παπασταθόπουλου, πλασέ από κοντά του Καρέλη, διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Όλσεν
13′ Σουτ του Φετφατζίδη, η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Νίλσεν ο οποίος προλαβαίνει και μπλοκάρει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
7′ Τεράστια ευαιρία για τα Νησιά Φερόε, όταν μετά από κόντρα μέσα στην περιοχή, ο Χάνσον σούταρε από θέση μέσα αριστερά με τον Καρνέζη να βγάζει δύσκοκα σε κόρνερ, αφού η μπάλα παραλίγο να περάσει τη γραμμή του τέρματος.
1′ Πρώτη ευκαιρία για τα Φερόε με τον Έντμουντσον να κάνει ένα σουτ από μακριά, η μπάλα άουτ
Σέντρα με την Εθνική

Η Ουγγαρία κέρδισε πριν λίγο με 1-0 την Φιλανδία.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
Στην τελική φάση που θα διεξαχθεί στη Γαλλία (10/6-10/7 2016) θα συμμετάσχουν 24 ομάδες. Οι πρώτες δύο των εννέα ομίλων προκρίνονται απευθείας, μαζί με την καλύτερη τρίτη. Οι υπόλοιπες οκτώ ομάδες που θα κατακτήσουν την τρίτη θέση στον όμιλό τους, θα σχηματίσουν τέσσερα ζευγάρια που θα αναμετρηθούν σε αγώνες πλέι οφ (εντός-εκτός). Χωρίς προκριματικούς θα συμμετάσχει και η διοργανώτρια Γαλλία.