Ανατροπή και νίκη για την Εθνική βόλεϊ επί της Σλοβακίας με 3-2 σετ

Αθήνα

Βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, με 0-2, με μεγάλη ανατροπή, όμως, η Ελλάδα κέρδισε το βράδυ του Σαββάτου στο Αλεξάνδρειο, στη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου για το δεύτερο τουρνουά του World League, τη Σλοβακία με 3-2 σετ.Νίκη που τη διατηρεί «ζωντανή» για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης στην Μπρατισλάβα, για την οποία θα χρειαστεί να κερδίσει αύριο, στο τελευταίο αγώνα του τουρνουά, με «καθαρό» σκορ (3-0 ή 3-1 σετ), την πρωτοπόρο στη βαθμολογία Κίνα.

Προβλήματα στην υποδοχή και το μπλοκ κόστισαν στην Ελλάδα στο πρώτο σετ, με συνέπεια οι –τυπικά- γηπεδούχοι Σλοβάκοι να αποκτήσουν τα ηνία στο σκορ, σχεδόν από την αρχή του και να μη τα χάσουν ως το τέλος. Μετά το 5-5 των πρώτων λεπτών, με επιμέρους σκορ 1-5, οι παίκτες του Φλάβιο Γκουλινέλι πήγαν στο +4 με 10-6.

Διαφορά που γρήγορα «ανέβηκε» στους 9 πόντους (20-11), με τους Κόχουτ, Ογκουρτσακ να κάνουν… πάρτι στο φιλέ. Οι διεθνείς προσπάθησαν να αντιδράσουν (21-14), οι Σλοβάκοι, εντούτοις, έδωσαν τάχιστα την… απάντησή τους. Με ένα μπλοκ από τους Κόχουτ, Ογκουρτσακ και δύο συνεχείς άσους από τον τελευταίο, πήγαν στο 24-14, για να πάρουν τελικά το σετ με 25-14, με λάθος από την Εθνική.

Η αγωνιστική ποιότητα του Τζούριτς πρόσφερε στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα την ώθηση που χρειαζόταν για να επιβάλλει το… νόμο του στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Γεγονός που του έδωσε γρήγορα προβάδισμα 3 πόντων (3-6, 7-10).

Η Σλοβακία, σταδιακά, έφερε σε ισορροπία την κατάσταση, εκμεταλλευόμενη και λάθη των διεθνών, με συνέπεια να «τρέξει» σερί 10-2 και από το 11-13 να πάρει τα ηνία στο σκορ με 21-15. Προβάδισμα που συντήρησε, στην πορεία, με ευκολία και έφτασε στο 25-17.

Με εναλλαγές στο σκορ τα πρώτα λεπτά του τρίτου σετ (1-3, 3-3, 7-7, 9-7), με τον Τσέρβεν να αποτελεί τη βασική επιθετική αιχμή της Σλοβακίας και την Εθνική να εκφράζεται, κατά βάσει, με τους Τζούριτς, Πρωτοψάλτη.

Όλα αυτά ως το 10-10, σημείο που η επιβλητική παρουσία του Τζιουμάκα έδωσε στην Ελλάδα προβάδισμα 3 πόντων (10-13), διαφορά που «ανέβηκε» στο +8 (13-21), με τα «κυανόλευκα» χρώματα να… τρέχουν σερί 0-6 (με τον Φράγκο να παραμένει επιτυχημένα για ώρα στο σέρβις). Υπεροχή που έδωσε τελικά και τη νίκη στο σετ με 16-25.

Ισορροπημένο το τέταρτο σετ ως το 7-7, σημείο που η Ελλάδα… πάτησε γκάζι και με σερί 0-5 βρέθηκε στο 7-12 (Τζούριτς, Τζιουμάκας, Φιλίποφ).

Η διαφορά «ανέβηκε» στο +6 (13-19, 15-21), με τους διεθνείς να βγάζουν άμυνες και τον Τζούριτς να «σκοτώνει» με το… φαρμακερό χέρι του! Επιασε, δε, τη μέγιστη τιμή της, στο +7 (16-23), με το σετ να τελειώνει τελικά για την Εθνική στο 19-25 (2-2).

Επιβλητική η Εθνική στο τάι μπρέικ, η οποία μετά το αρχικό 4-3, με σερί 0-5 πήρε τα ηνία στο σκορ (4-8) και δεν τα έχασε ως το τέλος.

Διατήρησε τη διαφορά γύρω από το ίδιο επίπεδο (6-10, 8-12) και έφτασε στη νίκη με 10-15, παίρνοντας συνολικά το ματς με 2-3 σετ.

* Σε συνθήκες… Σαχάρας, με τη ζέστη να είναι έντονη, είχε το Αλεξάνδρειο αρκετή ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά και σε όλη τη διάρκειά της. Δεδομένο που ανάγκασε άπαντες να αναζητούν τρόπους δροσιάς, είτε με αυτοσχέδιες βεντάλιες, είτε έχοντας κρύο ρόφημα και νερό στο χέρι

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φλάβιο Γκουλινέλι): Μπέντζ 8 (7 επ.), Κόχουτ 13 (10 επ. 3 μπλοκ), Σόπκο 10 (9 επ.), Κουμπς- λ, Μάσνι 2, Τσέρβεν 7 (3 μπλοκ), Σκλάντανι 1, Πάτακ 5, Ογκουρτσακ 10 (4 άσοι), Πάτουκ, Χόρνικ 3

ΕΛΛΑΔΑ (Σωτήρης Δρίκος): Τζούριτς 30 (27 επ., 2 μπλοκ), Αρμενάκης , Πετρέας 7, Φιλίποφ 2, Στεφάνου (λ), Πρωτοψάλτης 6, Τζιουμάκας 9 (6 επ.), Κουμεντάκης 1, Φράγκος 14 (10 επ., 3 άσοι), Ταμπουρατζής (λ)