Πλατανιάς – Αστέρας Τρίπολης-Έξαλλος ο πρόεδρος του ΠΑΟ μετά την ήττα των “πρασίνων” από την Ξάνθη- Βαθμός για τον Πανθρακικό

Στην πρώτη οκτάδα της Superleague ανέβηκε ο Πλατανιάς, που νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στα Περιβόλια. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κερδίσει ποτέ τον Αστέρα στο παρελθόν και μπήκαν αποφασισμένος να το… αλλάξουν. Οι Κρητικοί έλεγχαν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, ενώ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19′, με τον Γουνδουλάκη να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, το οποίο θέτει υποψηφιότητα για ένα από τα καλύτερα γκολ του φετινού πρωταθλήματος.

Ο πολύπειρος μέσος πλάσαρε ιδανικά από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Μπαντή. Μετά την επίτευξη του τέρματος, οι κρητικοί οπισθοχώρησαν και “χτυπούσαν” τους φιλοξενούμενους με αντεπιθέσεις. Ο Αστέρας δεν κατάφερε να γίνει καθόλου απειλητικός στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να χάνουν μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για να κάνουν το 2-0. Ο Μπανανά έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά ο Μπατής, αυτή τη φορά, μπόρεσε να αποκρούσει.

Και στην επανάληψη, ο Πλατανιάς εδωσε χώρο στον Αστέρα, που όμς -πάλι- δεν κατάφερε να το εκμεταλευθεί. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο… πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 53′, με τον Μπαντή να αποκρούει το κοντινό σουτ του Ράμος. Οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεσαν για την ισοφάριση, παρόλα αυτά οι Κρητικοί ήταν αυτοί που και πάλι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ.

Η υπεροχή της ομάδας της Τρίπολης παραλίγο να… καρποφωρήσει στο 78′, με το σουτ του Μπερτόλιο να περνάει μόλις άουτ, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Πλατανιάς “χτύπησε” με τον Ανγκούλο να κάνει το 2-0. Οι δυο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές για να φτάσουν σε ένα τέρμα στα υπόλοιπα λεπτά, με τον Πλατανιά να επιστρέφει τελικά στις νίκες.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στη Super League:

ΗΤΤΑ ΣΟΚ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ

Έξαλλος ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού μετά την ήττα των “πρασίνων” από την Ξάνθη (1-0) στη Λεωφόρο. Βολές κατά του διαιτητή Μάνταλου, της ΕΠΟ, αλλά και του Σταύρου Κοντονή. “Θα τους τσακίσουμε όλους… Αυτοί θα φύγουν κάποια στιγμή, όχι εμείς”, τόνισε.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του κ. Αλαφούζου:

«Σήμερα αποβλήθηκε ο αρχηγός μας, ο Ζέκα, χωρίς να έχει κάνει απολύτως τίποτα, από ένα μέλος του τωρινού ποδοσφαιρικού συστήματος. Αυτό που συμβαίνουν είναι τραγικά. Έχουμε κρίσιμα παιχνίδια μπροστά μας και είμαι σίγουρος ότι υπήρχε εντολή να αποβληθεί ο Ζέκα, γιατί είναι ένας από τους πιο βασικούς μας παίκτες», ανέφερε αρχικά.

Από ποιον υπήρχε εντολή; «Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Η ΕΠΟ σίγουρα συμμετέχει σε αυτήν την ιστορία και άλλοι πολλοί. Εγώ θέλω να σας υπενθυμίσω ότι υπάρχουν πέντε ματς του Αστέρα Τρίπολης για τα οποία κατηγορείται ο Αστέρας Τρίπολης ότι τα έχει χειραγωγήσει και δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα. Σφυράνε όλοι αδιάφορα. Υπάρχει μία εγκληματική οργάνωση, όπου υπάρχουν ενδείξεις και στοιχεία συνομιλιών με πακιστανικά τηλέφωνα, στήσιμο παιχνιδιών, ξυλοδαρμοί δημοσιογράφων, τα πάντα.

Η Κυβέρνηση σφυρίζει αδιάφορα, υποκριτικά ο Υπουργός βγαίνει και λέει να φύγει η ΕΠΟ, ενώ δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Μόνο τον Παναθηναϊκό έχει τιμωρήσει κλείνοντας τις θύρες. Αυτό εδώ πέρα σήμερα ξεπερνάει τα όρια της ανοχής κάθε ανθρώπου και ρωτάω τον κύριο Κοντονή. Φταίνε οι οπαδοί για τη βία ή ο ίδιος που δεν έχει φροντίσει να λειτουργήσει η δημοκρατία σωστά γιατί είναι υπεύθυνη η Κυβέρνηση να αποδίδεται δικαιοσύνη. Τους έχουμε ψηφίσει για να κυβερνούν και όχι για να σφυρίζουν αδιάφορα και να λένε βλακείες όταν φοβούνται και ζορίζονται.

Δεν νομίζετε πως είναι σκληρά τα λόγια σας; «Τι σκληρά; Αστειεύεστε; Είμαι συγκρατημένος. Αν μίλαγα σκληρά θα έλεγα πολύ χειρότερα… Εσείς τι προτίθεστε να κάνετε; Εγώ τι να κάνω; Εγώ δεν έχω ούτε εξουσία, ούτε είμαι κυβέρνηση. Ούτε νομοθετώ. Ούτε δικαιοσύνη είμαι. Ούτε αστυνομία. Ούτε δέρνουμε, ούτε τραμπουκίζουμε, ούτε ανατινάζουμε φούρνους.

Η κυβέρνηση είναι ανίκανη. Ανίκανη να ελέγξει την εκτεταμένη διαφθορά του ποδοσφαίρου. Έχουμε μία καμόρα που λειτουργεί συστηματικά κάθε Κυριακή, έχουμε κασέτες, έχουμε αποδείξεις και δεν κάνουν τίποτα… Κάθε τόσο όταν ζορίζονται βγάζουν μία ηλίθια ανακοίνωση μπας και κατευνάσει ο θυμός μας…

Έχετε σκεφτεί να πάρετε την ομάδα να φύγετε; «Θα τους τσακίσουμε όλους… Αυτοί θα φύγουν κάποια στιγμή, όχι εμείς».

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σπουδαία νίκη με 1-0 πέτυχε η SKODA Ξάνθη επί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Λεωφόρου, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 67΄ ο Σολτάνι, ενώ οι “πράσινοι” έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 51΄, λόγω αποβολής του Ζέκα.

Πέρα από το παιχνίδι, ενδιαφέρον είχαν και τα λεπτά πριν την έναρξη του, εκεί όπου παρουσιάστηκαν τα νέα μεττεγγραφικά αποκτήματα των “πρασίνων”, με την Λεωφόρο να σηκώνεται… όρθια, στο άκουσμα του ονόματος του Σεμπάστιαν Λέτο.

Η Ξάνθη θέλησε να χαλάσει το γιορτινό κλίμα των “πρασίνων”, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να μην τους αφήσει να πιάσουν καλό ρυθμό. Το “τριφύλλι” φάνηκε να μην “πατά” καλά, δεν είχε καλή ανάπτυξη (ούτε το “τρικ” του Κλωναρίδη ως σέντερ φορ απέδωσε), δεν μπόρεσε να πρεσάρει στο κέντρο, ενώ ο Στιλ είδε τους αντίπαλους του να βρίσκουν χώρους για σουτ.

Παρόλο που οι παίκτες του Στραματσόνι έδειξαν να ανεβάζουν κάπως την απόδοση τους, οι Ακρίτες δεν οπισθοχώρησαν και μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 29′, με τον Στιλ να “σώζει’ την ομάδα του σε τετ-α-τετ με τον Λουσέρο. Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήρθε στο 33′ με τον θετικότατο -στο ντεμπούτο του- Βιγιαφάνες να στέλνει την μπάλα άουτ με προβολή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με… ανατροπή αριθμητικών δεδομένων για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζέκα χτύπησε αντιαθλητικά τον Σολτάνι και είδε απολύτως δικαιολογημένα την κόκκινη κάρτα από τον Μάνταλο, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες από το 51′ (πήγε δακρυσμένος στον πάγκο).

Το παιχνίδι απέκτησε μια.. άγρια ομορφιά, με την Ξάνθη να έχει τον έλεγχο και τον Παναθηναϊκό να δίνει μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα του (είχαμε και αρκετά νεύρα). Τα τάκλιν του Μολέδο ήταν… σωτήρια, ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ (63′) το σουτ του Ορφανίδη, αλλά τελικά το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 67′ από τον Σολτάνι.

Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι “πράσινοι” ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για την ισοφάριση. Οι παίκτες του Λουτσέσκου όμως αμύνθηκαν σωστά, ο Ζαρόπουλος είχε κάποιες καλές σημαντικές επεμβάσεις και οι Ακρίτες -με.. καθαρό μυαλό- διαχειρίστηκαν σωστά τα υπόλοιπα λεπτά, φεύγοντας με το “διπλό” από τη Λεωφόρο. Μάλιστα, έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Σκούρτη στο 85′ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.

Άξιο αναφοράς, πως είχαμε μίνι ένταση στο φινάλε με τον Ταυλαρίδη και τον Στραματσόνι να εκφράζουν σε έντονο ύφος τα παράπονά τους από τον Σταύρο Μάνταλο.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μαρινάκης, Νάνο, Μολέντο, Ταυλαρίδης, Λαγός (76′ Λουντ), Ζέκα, Καλτσάς (54′ Εσιέν), Πέτριτς, Βιγιαφάνιες (64′ Πράνιτς), Κλωναρίδης.

SKODA Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Καρυπίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Φλίσκας (70′ Παπαστεριανός), Νιέτο (16′ Βασιλακάκης), Ορφανίδης, Ντιμιτρόβ (87′ Σκουρτάι), Σολτάνι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1-1

Ο Πανθρακικός πήρε έναν σπουδαίο βαθμό στην έδρα του Λεβαδειακού (1-1), με το γκολ του Ηλιάδη στο 87′. Ο Μάντζιος είχε ανοίξει το σκορ στο 54′ με λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι, ενώ στη φάση οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες

Το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους ήταν δυναμικό. Έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας οι Βοιωτοί έφτασαν εύκολα στα καρέ του Αθανασιάδη, φτιάχνοντας κάποιες… μικροευκαιρίες. Η συνέχεια της αναμέτρησης όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο ρυθμός έπεσε, ειδικά απ’ τη στιγμή που ο Πανθρακικός έγινε πιο ανταγωνιστικός, ενώ στο 26′ ο Μάντζιος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (ούτε από το ριπλέι δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν ήταν σωστή ή λάθος η υπόδειξη).

Η ευκαιρία του ημιχρόνου χάθηκε πάντως στο 31′, με τον Αθανασιάδη να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση στην κεφαλιά του Μπεν. Ο Έλληνας πορτιέρε είπε “όχι” τέσσερα λεπτά αργότερα, στο μονοκόμματο σουτ του Μερεμπασβίλι (είχε πολύ καλή παρουσία).

Η επανάληψη είχε πολύ καλύτερο ρυθμό, με τον Πανθρακικό να χάνει την πρώτη του ευκαιριά στο ματς στο 51 (!) με τον Χασομέρη και τον Λεβαδειακό να κερδίζει ανύπαρκτο πέναλτι στο επόμενο λεπτό. Ο Μπεν έπεσε εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Τσιάρα (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη) και ο Μάντζιος στο 54′ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο Πανθρακικός πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση. Η άμυνα των Βοιωτων… λάθεψε στο 82′, αλλά ο Ίγκορ δεν μπόρεσε να περάσει τον Τσιντώτα. Έξι λεπτά αργότερα όμως ήρθε το τελικό 1-1, από τον Ηλιάδη.