Συγκλονιστική πρόκριση για τη Γερμανία ύστερα από 18 πέναλτι

Αθήνα
Στα ημιτελικά του EURO 2016 προκρίθηκε η Γερμανία ύστερα από τους πλέον συγκλονιστικούς προηγιμετικούς της διοργάνωσης, καθώς επιβλήθηκε στα πέναλτι με 6-5 της Ιταλίας, μετά από 18 εκτελεσμένα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1. Ο Οζίλ άνοιξε το σκορ στο 65′ και στο 78′ ο Μπονούτσι με πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

2-3 η Ιταλία με Τζακερίνι

2-2 ο Σβαϊνστάινγκερ στέλνει τη μπάλα άουτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2-2 ο Νόιερ αποκρούει το πέναλτι του Μπονούτσι!!!!!!!

2-2 η Γερμανία με Ντράξλερ

1-2 χαμένο πέναλντι από τον Πελέ

1-2 ο Οζίλ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!!!!

1-2 η Ιταλία με Μπαρτσάλι

1-1 αποκρούει ο Μπουφόν το πέναλτι του Μίλερ!!!!

1-1 άουτ για την Ιταλία ο Ζάζα

1-1 η Γερμανία με Κρόος

0-1 η Ιταλία με Ινσίνιε

Ωρα για πέναλτι. Μπουφόν εναντίον Νόιερ!!!!!

Τέλος και στην παράταση, με το 1-1 να παραμένει.

120′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ιταλία ο Ζάζα στην θέση του Κιελίνι.

112′ Κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ.

108′ Αλλαγή για την Ιταλία. Ο Ινσίνιε στη θέση του Εντερ.

Ξεκίνησε το τελευταίο 15λεπτο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην παράταση

103′ Κίτρινη κάρτα στον Τζακερίνι.

92′ Κίτρινη κάρτα στον Πελέ (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Ιταλία)

Ξεκίνημα στο εξτρά 30λεπτο!

Τέλος αγώνας και έχουμε παράταση μετά το 1-1 στο 90λεπτο!

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Γερμανία)

89′ Ωραίο μακρινό σουτ του Ντεσίλιο, καταλήγει άουτ.

87′ Αλλαγή για την Ιταλία, ο Νταρμιάν στη θέση του Φλορέντσι.

ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!! 1-1 η Ιταλία με τον Μπονούτσι να νικάει τον Νόιερ.

77′ Κερδισμένο πέναλντι για την Ιταλία!!! Χέρι του Μπόατενγκ…

73′ Ευκαιρία για την Ιταλία με τον Πελέ όμως στέλνει άουτ τη μπάλα.

72′ Αλλαγή για τη Γερμανία. Ντράξλερ αντί Γκόμεζ.

68′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Μπουφόν σώζει την Ιταλία.

65′ ΓΚΟΛ!!!! 1-0 η Γερμανία με σκόρερ τον Οζίλ!!!!

59′ Κίτρινη και στον Παρόλο!

57′ Κίτρινη κάρτα και στον Ντε Σίλιο (χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Ιταλία).

56′ Κίτρινη κάρτα στον Στουράρο.

54′ Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τη Γερμανία! Ο Γκόμεζ συνεργάστηκε με τον Μίλερ, που σούταρε αλλά ο Φλορέντσι έδιωξε σε κόρνερ με τακουνάκι!

Να και ένα ωραίο στοιχείο: Τα 15 από τα 18 γκολ που έχουν μπει σε αγώνα ανάμεσα σε Ιταλία και Γερμανία σε μεγάλα τουρνουά έχουν επιτευχθεί μετά το ημίχρονο. Υπάρχει λοιπόν… ελπίδα!!!!

Ξεκίνημα δεύτερου ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, χωρίς σκορ, με ελάχιστο θέαμα και πολύ παιχνίδι τακτικής από τις δύο ομάδες. Μάλλον πρέπει να μπει γκολ για να δούμε ωραίο παιχνίδι!

44′ Φοβερή ευκαιρία για την Ιταλία με φάση διαρκείας και το τελικό σουτ του Στουράρο να βγαίνει κόρνερ.

42′ Πρώτη ευκαιρία του αγώνα, για τη Γερμανία με τον Μίλερ όμως να μην βρίσκει στόχο.

Συμπληρώθηκε το μισάωρο, χωρίς μεγάλη φάση αλλά με τους Γερμανούς να πιέζουν.

15′ Αναγκαστική αλλαγή για την Γερμανία. Ο Σβαϊνστάιγκερ παίρνει τη θέση του Κεντίρα που τραυματίστηκε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Χέβεντες, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (15′ Σβαϊνστάιγκερ), Κρόος, Κίμιχ, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Μάριο Γκόμεθ.
ΙΤΑΛΙΑ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παρόλο, Στουράρο, Τζακερίνι, Φλορέντσι (87′Νταρμιάν, Ντε Σίλιο, Έντερ, Γκρατσιάνο Πελέ.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)