Εκανε το 2-1 Ολυμπιακός με 64-62 τον Παναθηναϊκό

Πειραιάς.- Διά πυρός και σιδήρου, ο Ολυμπιακός νίκησε 64-62 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς των play off της Α1. Οι πρωταθλητές έκαναν το 2-1 και χρειάζονται άλλη μία νίκη για να διατηρήσουν τον τίτλο τους. Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη 8 Ιουνίου (21:00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Μάικ Τζέιμς αν και πρώτος σκόρερ ήταν ο μοιραίος παίκτης των «πρασίνων», αφού έχασε δύο ευκαιρίες τόσο για παράταση όσο και για νίκη. Αρχικά αστόχησε εξ επαφής σε λέι απ, ενώ στην εκπνοή το τρίποντο που επιχείρησε από τη γωνία βρήκε το σίδερο.

Από την άλλη ο Μιλουτίνοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά και 7 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Πρίντεζης (10π., 7ρ.), πέτυχε το μοναδικό του τρίποντο την πιο κρίσιμη στιγμή.

Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, η οποία ξεκίνησε με σερί 5-0 του Παναθηναϊκού, 43-48. Ο Παπαπέτρου μείωσε στο καλάθι με δικό του σουτ τριών πόντων, 46-48, αλλά ο Τζέιμς σηκώθηκε με «κρύο αίμα» έξω από τα 6.75, 46-51.

Ο Γιανγκ έκανε το 48-51 και ο Τζέιμς έκανε τους φιλάθλους στις κερκίδες να «παγώσουν» με νέο τρίποντο, 48-54 και εναπομείναντα χρόνο 6:13. Ένα φάουλ που δόθηκε στον Παπανικολάου πάνω στον Ρίβερς είχε ως αποτέλεσμα να αντιδράσει ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Τζέιμς έβαλε τη μία βολή, 48-55.

Ηταν η σειρά του Ρίβερς να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 48-58, με εναπομείναντα χρόνο 5:42. Όμως, ο Μάντζαρης, παρά το 0/3 τρίποντα έως τότε, βρήκε στόχο αυτή τη φορά, 51-58. Κι ο Σπανούλης είχε 0/3 μέχρι τότε, όταν σηκώθηκε για τρίποντο και το… έβαλε, 54-58!

Ο Τζέιμς έφτασε τους 8 πόντους στην 4η περίοδο μόνο, πετυχαίνοντας δύσκολο λέι απ μπροστά στα απλωμένα χέρια του Μιλουτίνοφ, 54-60. Ο Μιλουτίνοφ πήρε το φάουλ από τον Γκάμπριελ και ευστόχησε και στις 2, 56-60. Αυτός με κάρφωμα διαμόρφωσε και το 58-60, αλλά ο Καλάθης απάντησε, 58-62. Τότε, ο Πρίντεζης σήκωσε όλους τους φιλάθλους όρθιους, με τρίποντο, 61-62.

Ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ και ο Τζέιμς αποδείχτηκε μοιραίος για τον Παναθηναϊκό, όταν έκανε φάουλ στον Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ήταν αλάνθαστος, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά, 63-62, στα 32 δευτερόλεπτα.

Ο Σίνγκλετον έκανε βήματα στα 16”. Ο Πρίντεζης έχασε την ευκαιρία για γκολ φάουλ, αλλά δεν λάθεψε σε 2 βολές από φάουλ του Σίνγκλετον. Το σουτ του Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, ούτε το τρίποντό του στο τέλος και ο Ολυμπιακός είχε προστατέψει την έδρα του, με συγκλονιστική ανατροπή!