Νέα ήττα για την Ελλάδα από τη Φιλανδία με 1-0

Η Ελλάδα δοκιμάστηκε στο Τάμπερε από τη Φινλανδία στο ντεμπούτο του Φαν Σιπ για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020. Τελικά έχασε με πέναλτι που κέρδισαν οι Φινλανδοί στις αρχές του Β΄Ημιχρόνου

Μετά τις ήττες από Ιταλία και Αρμενία στο ΟΑΚΑ, η Ελλάδα δέχτηκε και τη χαριστική βολή από τη Φινλανδία στο Τάμπερε (1-0 με εύστοχο πέναλτι του Τέεμου Πούκι) στο ντεμπούτο του Τζον Φαν’τ Σιπ.

Η Εθνική βρίσκεται πλέον στο -8 από τη δεύτερη προνομιούχο θέση του ομίλου της και ουσιαστικά έχασε το τρένο της πρόκρισης για τα τελικά του Euro 2020.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ
23:38
Άουτ το τελευταίο γέμισμα του Παπασταθόπουλου.
23:36

90+3′

Ο Βρουσάι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή από σέντρα του Μπακάκη, γύρισε μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.
23:35

90+2′

Αλλαγή για την Φινλανδία. Ο Σούλερ μπήκε αντί του Σόιρι.
23:34

90+2′

Κίτρινη κάρτα στον Παυλίδη.
23:34
Πέρασε ήδη το ένα εξ αυτών.
23:33
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:33
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά του αγώνα.
23:31

89′

Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο αρχηγός της Φινλανδίας, Σπαρβ.
23:30

87′

Ο Γένσεν αντί του Τουόμινεν.
23:29

86′

Πολύ κακή σέντρα του Σταφυλίδη.
23:28

85′

Η Ελλάδα κάνει μια ακόμη κακή εμφάνιση σε αυτήν την προκριματική φάση.
23:25

83′

Πολύ κακό σουτ του Λουντ, η μπάλα άουτ.
23:20

78′

Σουτ του Παυλίδη έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Χραντέτσκι.
23:18

76′

Ο Παυλίδης στη θέση του Κουλούρη.
23:17

74′

Ο Μπουχαλάκης κατέβασε τη μπάλα, πήρε μέτρα, αλλά αντί να δώσει τη μπάλα, άργησε υπερβολικά και του την έκλεψαν.
23:15

72′

Κίτρινη στον Καμαρά.
23:13

70′

Αλλαγή για την Εθνική. Ο Τοροσίδης δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Μπακάκης.
23:08

66′

Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.
23:08
Το γκολ της Φινλανδίας.
23:06

63′

Ο Μασούρας πήρε μέτρα, αλλά αντί να κάνει σουτ, έκανε… κάτι σαν σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
23:04

62′

Στο 53% η κατοχή μπάλας υπέρ της Ελλάδας.
23:03

61′

Σέντρα του Κουλούρη από δεξιά, ο Μασούρας δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
23:02

60′

Αλλαγή για την Εθνική. Ο Πέλκας αντί του Κολοβού.
23:00

58′

Ο Δημήτρης Πέλκας θα περάσει σε λίγο στο ματς.
22:59

57′

Κίτρινη κάρτα στον Σπάρβ για μαρκάρισμα στον Βρουσάι.
22:57
Δείτε την απόκρουση που έκανε ο Μπάρκας λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, σε φάση που θεωρήθηκε βέβαια ως μη γενόμενη.
22:55

52′

ΓΚΟΛ 1-0 για τη Φινλανδία (Πούκι)!
Ο φορ της εθνικής Φινλανδίας και της Νόριτς εκτέλεσε τον Μπάρκα από τα έντεκα βήματα.
22:54

51′

Πέναλτι για τη Φινλανδία. Ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τον Καμαρά.
22:53

50′

Σουτ του Τόιβιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
22:52

49′

Ο Μανωλάς έδιωξε σε κόρνερ, ύστερα από προσπάθεια του Πούκι.
22:51

48′

Έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Σιόβας, καθώς ο Μανωλάς φέρεται να έχει ενοχλήσεις.
22:48

46′

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
22:47

45’+1′

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.
22:32

45′

Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
22:31

44′

Ένα λεπτό έμεινε για τη λήξη του πρώτου μέρους.
22:28

41′

Έχει την υπεροχή η Φινλανδία σε αυτό το σημείο του αγώνα.
22:25

39′

Κίτρινη στον Τοροσίδη για μαρκάρισμα στον Σοΐρι.
22:25

38′

Νέα αξιόλογη στιγμή για την Εθνική. Ο Μασούρας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:23

37′

Πατάει αρκετά καλύτερα στα τελευταία λεπτά η Εθνική.
22:21

35′

Μακρινό σουτ του Σταφυλίδη, αιφνιδιάστηκε ο Χραντέτσκι, μπλόκαρε με διπλή προσπάεια.
22:20

34′

Ο Χραντέτσκι μπλόκαρε τη μπάλα μετά τη σέντρα του Σταφυλίδη.
22:18

31′

Να η πρώτη στιγμή που απείλησε η Εθνική. Ο Μπουχαλάκης πέρασε στον Κουλούρη και αυτός δίχως να αφήσει τη μπάλα να σκάσει, σούταρε, αλλά αστόχησε.
22:15

29′

Αδύναμο σουτ του Πούκι, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
22:14

28′

Σουτ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Καλή ευκαιρία.
22:14

27′

Οι Έλληνες παίκτες δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα και να κυκλοφορήσουν.
22:12

25′

Μέτριο παιχνίδι στο Τάμπερε.
22:09
Η στιγμή που ο Μανωλάς δεν επέτρεψε στον Πούκι να εκτελέσει από κοντά.
22:08

20′

Το 20λεπτο συμπληρώθηκε. Χωρίς καμία άξια αναφοράς ευκαιρία μέχρι στιγμής το παιχνίδι.
22:06

19′

Ο Βρουσάι εκτέλεσε κόρνερ, ο Τοροσίδης δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μασούρας έκανε φάουλ στον Καμαρά και γλίτωσε την κίτρινη κάρτα.
22:04

17′

Σουτ αρκετά έξω από την περιοχή για τους Φινλανδούς με τον Μπάρκα να αποκρούει σταθερά.
22:02

15′

Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Βγήκαν γρήγορα στην επίθεση από το κέντρο με τον Καμάρα να ανοίγει στα αριστερά, έγινε η παράλληλη μπαλιά προς τον Πούκι αλλά ο Μανωλάς έκοψε τη μπάλα και μάλιστα κέρδισε και το άουτ.
21:59

12′

Συμπληρώσαμε δώδεκα λεπτά στην αναμέτρηση και ακόμα η Ελλάδα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει.
21:57

10′

Ο Λουντ έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, έκανε και την πάσα αλλά ο Τοροσίδης κάλυψε τη μπάλα και αυτή βγήκε άουτ.
21:53

7′

Δυο φορές ο Κολοβός προσπάθησε να ανοίξει μια στον Μασούρα και μια στον Κουλούρη αλλά οι πάσες του δεν ήταν αυτές που έπρεπε.
21:52

5′

Ο Λουντ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Αραγιούρι να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
21:51

5′

Τάκλινγκ του Τοροσίδη, παραχώρησε κόρνερ.
21:49

3′

Η σέντρα του Μασούρα από αριστερά πέρασε από τα σώματα και στη συνέχεια απομάκρυναν οι Φινλανδοί.
21:48

2′

Το γύρισμα του Βρουσάι από αριστερά δεν είχε αποτέλεσμα.
21:46

1′

Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Τάμπερε.
21:45
Σε λίγα δευτερόλεπτα η σέντρα. Παιχνίδι στο οποίο η επικράτηση είναι μονόδρομος για την Ελλάδα.