«Μαγικός» Γιάννης με 49άρα, «άγγιξε» το ρεκόρ καριέρας του!

Με τον φοβερό Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει την 3η καλύτερη επίδοση της καριέρας του με 49 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να «λυγίσουν» τον ασταμάτητο Κέβιν Ντουράντ (42π.) και να επιβληθούν των πρωτοπόρων Νετς με 117-114.

Που να έπαιζε και χωρίς να ήταν τραυματίας!

Μπορεί να ήταν… αμφίβολος μέχρι και λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ του μεγάλου ντέρμπι της Ανατολής λόγω του τραυματισμού του στο παιχνίδι με τους Ρόκετς, αλλά όχι μόνο έπαιξε, αλλά πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε από το χέρι τους Μιλγουόκι Μπακς και τους οδήγησε σε μια μεγάλη, όσο και σημαντική, νίκη κόντρα στους Νετς του -επίσης φοβερού- Κέβιν Ντουράντ με 117-114. Μία νίκη η οποία συνδυάστηκε με το καλύτερο σκοράρισμα τη φετινή σεζόν έχοντας 49 πόντους (!) και με το 3ο καλύτερο της καριέρας του μετά τους 52 πόντους (ρεκόρ καριέρας) από τον Μάρτιο του 2019 και τους 50 πόντους από τον Νοέμβριο του 2019.

Ο «back to back» MVP του ΝΒΑ έκανε… πλάκα στην άμυνα των Νετς έχοντας 17/28 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις ένα λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Με αυτή τη νίκη οι Μπακς κρατήθηκαν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση, ακόμα και και της πρώτης θέσης, αρκεί να κάνουν το 2/2 κόντρα στους Νετς στο Μιλγουόκι σε δύο 24ωρα.

Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε ο Κρις Μίντλετον και μάλιστα σε κομβικά σημεία του αγώνα έχοντας από τη μεριά του 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες, ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 7/16 εντός παιδιάς, εμώ ο Μπριν Φορμπς ήταν ο παίκτης-κλειδί τη στιγμή που οι Νετς είχαν προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά (23-37) στην πρώτη περίοδο και έμοιαζαν να ελέγχουν το παιχνίδι.

Όμως από εκεί και πέρα οι Μπακς γύρισαν στο ματς, προηγήθηκαν με 62-59 στο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να πάρουν διαφορά στο σκορ. Αν και ο Αντετοκούνμπο σημείωσε τους 16 πρώτους πόντους του Μιλγουόκι στην 3η περίοδο, στην άμυνα η ομάδα του Ουισκόνσον είχε προβλήματα απέναντι στον εξαιρετικό Κέβιν Ντουράντ! Ο KD απέδειξε και πάλι πόσο μεγάλος σκόρερ είναι καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 42 πόντους (ισοφάρισε για 3η φορά το φετινό season high του) έχοντας 9/20 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 40 λεπτά.

Στο τέλος και με το σκορ στο 117-114 οι Νετς είχαν τη δυνατότητα να φέρουν το ματς στα ίσια και να το στείλουν στην παράταση αλλά τα τρίποντα των Ίρβινγκ (αρχικά) και Ντουράντ (τόσο στη συνέχεια, όσο και με τη λήξη του αγώνα) δεν βρήκαν στόχο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-37, 62-59, 90-90, 117-114

Πηγή: gazzetta.gr\