Ένα Κύπελλο όλο εκπλήξεις από τους “μικρούς”

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων «λυτρώθηκε» ο ΠΑΟΚ που ισοφάρισε 1-1 με τον Κούρτιτς την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και απέφυγε την ήττα στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ταχάρ είχε δώσει το προβάδισμα στους «βυσσινί» από το 64ο λεπτό, ενώ η ρεβάνς θα γίνει σε τρεις εβδομάδες στην Τούμπα.

«Πράσινο» προβάδισμα για τους «8»

Ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη σερί νίκη του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο, επικρατώντας του Βόλου με 2-1 στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, όμως το γκολ του Φερνάντες αμέσως μετά το 2-0 των «πράσινων» (που είχε διαμορφωθεί από τα τέρματα των Μακέντα και Αλεξανδρόπουλου), αφήνει ανοικτούς… λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού (9/1/2022).

Στους «8» του Κυπέλλου η ΑΕΚ

Στους προημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται η ΑΕΚ που νίκησε 4-0 την Κηφισιά και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της φάσης των «16». Το ματς κρίθηκε στο β΄ ημίχρονο με τρία γκολ μέσα σε 22 λεπτά και σκόρερ τους Ανσαριφάρντ (52΄), Σβάρνα (57΄), Τάνκοβιτς (70΄) και Χατζισαφί (74΄).

Με 100% διαφορποιημένη ενδεκάδα σε σχέση με το ματς εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα παρέταξε την ΑΕΚ ο Αργύρης Γιαννίκης. Ηταν επόμενο να χρειαστεί να περάσει κάποιοι διάστημα για να «βρεθούν» οι παίκτες στο γήπεδο και κάπως έτσι «έφυγε» όλο το πρώτο ημίχρονο.

Ήττα-έκπληξη του Ολυμπιακού στη Λιβαδειά

Ο Λεβαδειακός (3ος στη βαθμολογία του Β’ ομίλου της Super League 2) έκανε τη μεγάλη έκπληξη στους πρώτους αγώνες των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας τον περσινό πρωταθλητή Ολυμπιακό με 3-2, έπειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη της πειραματικής «ενδεκάδας» (με πάρα πολλά νέα πρόσωπα και «μικρούς») που παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς, φτάνοντας σε μία νίκη (χάρις στα γκολ των Πολέτο, Παναγιώτου, Δούμτσιου), που κρατάει «ζωντανό» το ενδιαφέρον ενόψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 1ης αγωνιστικής της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Νίκη Βόλου – Παναιτωλικός                 0-1

(44΄ Ντουάρτε)

Άρης – ΟΦΗ                                3-1

(16΄ πέν. Γκάμα, 45΄+4΄ πέν. Αμπουμπακάρ Καμαρά, 90΄+3΄ Ιτούρμπε – 56΄ Καστάνιος)

Λεβαδειακός – Ολυμπιακός                  3-2

(3΄ Πολέτο, 6΄ Παναγιώτου, 61΄ Δούμτσιος – 26΄ Σεμέδο, 63΄ Ρόνι Λόπες)

Παναθηναϊκός – Βόλος                      2-1

(25΄ Μακέντα, 51΄ ΑΛεξανδρόπουλος – 55΄ Φερνάντες)

ΑΕΚ – Κηφισιά                             4-0

(52΄ Ανσαριφάρντ, 57΄ Σβάρνας, 70΄ Τάνκοβιτς, 74΄ Χατζησαφί)

Λάρισα – ΠΑΟΚ                             1-1

(64΄ Ταχάρ – 90΄+5΄ Κούρτιτς)

Άγιος Νικόλαος – Αναγέννηση Καρδίτσας    02/12 (15:00)

Λαμία – Ιωνικός                          02/12 (17:00)

***Οι δεύτεροι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για το τριήμερο 21-22-23 Δεκεμβρίου. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί την επόμενη εβδομάδα. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.