Ξεκίνημα με νίκη για Τσιτσιπά και Σάκκαρη

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στο διπλό του Indian Wells στην Καλιφόρνια ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Indian Wells, καθώς με παρτενέρ τον Φελισιάνο Λόπεζ επικράτησαν με 2-0 σετ (7-6, 6-4) των Ράβεν Κλάασεν και Μπεν ΜακΛάχλαν.

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική τους νίκη και η 6η συνολικά σε 7 αναμετρήσεις που έχουν αγωνιστεί μαζί.

Οι δυο τους κέρδισαν πρόσφατα στο 500άρι του Ακαπούλκο και κατέκτησαν τον τίτλο.

Στην Καλιφόρνια κέρδισαν το πολύ κλειστό πρώτο σετ, στο οποίο είχαν ευκαιρίες να κερδίσουν και νωρίτερα.

Στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν με 3-1, για να φθάσουν στο 6-4, κερδίζοντας όχι μόνο το σετ αλλά και τον αγώνα.

Ο Τσιτσιπάς τα ξημερώματα της Κυριακής ξεκινά και τους αγώνες του στο μονό.

Πέρασε χωρίς αγώνα τον πρώτο γύρο και αντίπαλός του θα είναι ο ανεβασμένος αγωνιστικά αμερικανός Τζακ Στοκ, ο οποίος κέρδισε σε 64′ στον α’ γύρο τον αργεντινό Χουάν Μανουέλ Σερουντάλο 6-1 και 6-1.

Ανατροπή και πρόκριση για τη Σάκκαρη στο δεύτερο γύρο του διπλού

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με νίκη την προσπάθειά της στο διπλό του Indian Wells

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της στο διπλό του Indian Wells.

Η ελληνίδα τενίστρια, μαζί με τη συμπαίκτριά της, Άιλα Τομλιάνοβιτς, έκαναν την ανατροπή κόντρα στις Πέτρα Μάρτις/Σέλμπι Ρόμπερτς, επικρατώντας με 2-1 σετ και προκρίθηκαν στο 2ο γύρο του τουρνουά.

Σάκκαρη και Τομλιάνοβιτς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από νωρίς, καθώς έχασαν το 1ο σετ με 6-4, ωστόσο στη συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 1-1 (6-4), ενώ κυριάρχησαν στο 3ο σετ και πήραν τη νίκη-πρόκριση με 10-2.

Στο δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο των αμερικανίδων ΜακΝάλι/Γκάουφ (Νο 3 στο ταμπλό).