Ο Τσιτσιπάς νίκησε 3-0 σετ τον Δανό Ίμερ και πέρασε στους 16 του Ρολάν Γκαρός

Μετά από δύο δύσκολες και κουραστικές προκρίσεις στο Ρολάν Γκαρός, αυτή τη φορά ήρθε και μία εύκολη για τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας τενίστας, νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ και προκρίθηκε στους «16» του Γαλλικού τουρνουά.

Το σκορ μιλάει από μόνο του, αλλά και η εξέλιξη του αγώνα, που διήρκησε περίπου 1 ώρα και 32 λεπτά. Ο Στέφανος είχε να αντιμετωπίσει έναν τενίστα που βρίσκεται στο Νο 95 στον κόσμο και έδειξε από την αρχή ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο τενιστών.

Πήρε το πρώτο σετ με 6-2 και το δεύτερο με το ίδιο σκορ, δηλαδή 6-2, ενώ στο τρίτο επικράτησε με 6-1 βασιζόμενος στο σερβίς του και παίζοντας πολύ καλά, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στον Ίμερ.

Τώρα στον τέταρτο γύρο περιμένει τον νικητή μεταξύ του ζευγαριού ανάμεσα στον Ρούνε και τον Γκαστόν. Ο 19χρονος Δανός είναι στο Νο 40 του κόσμου, ενώ ο 21χρονος Γάλλος που θα έχει μαζί του και το κοινό είναι στο Νο 74.