Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά της Μαγιόρκα -Επικράτησε εύκολα με 2-0 του Ιβάσκα

Στα προημιτελικά του Mallorca Championships (ΑΤΡ 250) προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας με 6-4, 6-4 του Ίλια Ιβάσκα, στον 2ο γύρο.

Ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε 1 ώρα και 20 λεπτά για να πανηγυρίσει τη νίκη στον πρώτο αγώνα του στις Βαλεαρίδες νήσους, καθώς είχε περάσει bye τον 1ο γύρο.

Aυτή ήταν η 3η νίκη του Τσιτσιπά επί του 28χρονου Λευκορώσου (Νο 40 στην παγκόσμια κατάταξη) σε ισάριθμους αγώνες, μετά από αυτές σε Ρότερνταμ και Βαρκελώνη (2022).

Με Χιρόν στους «8» ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Με «όπλο» το σερβίς του, το Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point. Είχε εξαιρετικό ξεκίνημα, έσπασε το σερβίς του Ιβάσκα για το 4-3, για να πάρει το πρώτο σετ με 6-4, μετά από 42 λεπτά αγώνα. Στο δεύτερο σετ, μετά το γρήγορο break στο 1ο game, δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του.

Αύριο, Πέμπτη (23/6), ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρει στον δρόμο του τον Μάρκος Χιρόν (Νο 67) στους «8». Ο Αμερικανός τενίστας απέκλεισε με ανατροπή τον συμπατριώτη του Νο 52 Μακένζι Μακντόναλντ με 4-6, 7-6(5), 6-4.
Τσιτσιπάς – Ιβάσκα 2-0 |