«Θηρίο» ο Γιάννης με triple double 35 πόντων, τους… κατάπιε

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε τα… όργια και με triple double 35 πόντων… καθάρισε με 123-115 τους Χιτ.

Toν τελευταίο καιρό ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι ασταμάτητος και δείχνει να μην έχει αντίπαλο. Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός και κόντρα στους Χιτ, οδηγώντας σε άλλη μια νίκη τα… ελάφια και στέλνοντας μήνυμα προς τον Νίκολα Γιόκιτς πως δεν θα τον αφήσει να πάρει τόσο εύκολα το τρίτο του σερί MVP.

Show Γιάννη

Οι Μπακς επικράτησαν του Μαϊάμι, εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους, αφού ο Έλληνας σταρ τους είχε… κέφια, δείγμα της εξαιρετικής του κατάστασης στα τελευταία ματς. Ο Γιάννης μέτρησε 35 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 35 λεπτά με 13/17 δίποντα και 9/16 βολές, κάτι που επέτρεψε στο Μιλγουόκι να νικήσει με 123-115. Έτσι ο Αντετοκούνμπο έφτασε τα 3 triple double φέτος.

Το ημίχρονο έληξε στο 62-62, με το Μαϊάμι να δείχνει ικανό να κοντράρει τους Χιτ για ακόμη μια αφορά. Oι Μπακς δεν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όμως απέκτησαν διαφορά στα πέντε τελευταία λεπτά του ματς. Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε για το 109-101, 4:30 για το τέλος, όμως ο Μάρτιν μείωσε σε 117-112. Ο Γιάννης το πήρε προσωπικά και έκανε το 119-112, ένα λεπτό για τη λήξη, απομακρύνοντας την υποψία του διπλού.

Σημαντική βοήθεια από Μίντλετον και Άλεν

Ο Μίντλετον είναι σπουδαίος για τους Μπακς και τον έχουν ανάγκη. Αυτό έγινε απέναντι στους Χιτ, με τον Κρις να μετρά 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και να δίνει σημαντικές λύσεις στο σύνολο του Μπουντενχόλζερ. Καλό ματς έκανε και ο Γκρέισον Άλεν με 19 πόντους. Στον αντίποδα ο Τζίμι Μπάτλερ εντυπωσίασε και σταμάτησε στους 32 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Τάιλερ Χίρο είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο all star Αντεμπάγιο 16 πόντους με 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Επτά σερί νίκες το Μιλγουόκι

Οι Μπακς εκεί που πέρασαν μια περίοδο αμφισβήτησης και δεν μπορούσαν να χτίσουν μεγάλο σερί νικών, τώρα είναι στα καλύτερα τους και το κοντέρ γράφει 7 σερί νίκες. Φυσικά ο Γιάννης από τότε που… ξύπνησε και παίζει σαν MVP, τους έχει βοηθήσει πολύ να καταδιώκουν τους Σέλτικς που αυτή τη φορά έχουν το κορυφαίο ρεκόρ στη λίγκα. Στο 36-17 πήγαν οι Μπακς και στο 29-25 οι Χιτ που δεν καταφέρνουν να σταθεροποιήσουν απόδοση και έκαναν δεύτερη σερί ήττα.

Οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Χιτ στα τρίποντα, οι οποίοι είχαν 8/31 και με 14/40, είχαν άλλον έναν λόγο για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Σίγουρα θα ήθελαν να τα πάνε καλύτερα στις βολές, αφού είχαν 17/28 και σε πιο κλειστό ματς, αυτό θα έπαιζε ρόλο, όμως ήταν εξαιρετικοί στα ριμπάουντ με 51. Ακολουθούν τρία εκτός έδρας ματς με ομάδες της Δύσης, με το δεύτερο να είναι κόντρα στους Λέικερς, σε ένα ματς που ο ΛεΜπρόν ενδέχεται να σπάσει το ρεκόρ πόντων στην ιστορία της regular season.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 62-62, 94-92, 123-115