Η Σερβία στον μεγάλο τελικό του Μουντομπάσκετ

Με έναν Μπογκντάνοβιτς από άλλον πλανήτη και έναν απίθανο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που έκανε double-double, η Σερβία έριξε στο «καναβάτσο» τον Καναδά και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Η αρμάδα του Πέσιτς μπορεί να μην έχει Νίκολα Γιόκιτς, όμως έχει Νίκολα Μιλουτίνοφ. Δεν έχει Μίσιτς αλλά έχει Μπογκντάνοβιτς, Αβράμοβιτς και Ντόμπριτς. Η Σερβία είναι ξανά στον τελικό του Mundobasket μετά την φανταστική εμφάνιση και νίκη απέναντι στον Καναδά με 95-86.

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Δεν άφησαν ούτε λίγο περιθώριο στον ανήμπορο να βρει απαντήσεις Καναδά του Φερνάντεθ, που αρκέστηκε να βλέπει τα μαθήματα μπάσκετ που προσέφεραν οι Σέρβοι στο παρκέ.

Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ οδήγησαν την Σερβία στον τελικό

Μυθικός και ανεπανάληπτος ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους είχε άξιους συμπαραστάτες του Όγκνιεν Ντόμπριτς με 16 και έναν επικό Νίκολα Μιλουτίνοφ σε επίθεση και άμυνα.

Ο σέντερ του Ολυμπιακού πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία και έχοντας ξανά σε εκπληκτική ημέρα τον «κλέφτη» Αβράμοβιτς, η Σερβία πέτυχε μια φαινομενικά εύκολη νίκη, κλείνοντας τη θέση της στον τελικό του Mundobasket 2023.

Εκεί θα περιμένει είτε την Γερμανία, είτε τις ΗΠΑ

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι βρήκαν ρυθμό από νωρίς και προηγήθηκαν με 8-1 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι Σέρβοι ήταν εύστοχοι στα τρίποντα (4/7) και φόρτωσαν από νωρίς με φάουλ τους Καναδούς κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-15.

Η διαφορά αυξήθηκε κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου με τον Μπογκντάνοβιτς να φτάνει στους 15 πόντους στο ημίχρονο και τον Μιλουτίνοφ με ένα δικό του σερί έξι πόντων στείλει τη διαφορά στο +14 (52-39) στα μισά του παιχνιδιού.

Ο Καναδάς προσπάθησε να απαντήσει με δύο τρίποντα του Ντίλον Μπρουκς, όμως το τέταρτο φάουλ του ίδιου τον έστειλε στον πάγκο. Οι Σέι και Γουόκερ δεν αρκούσαν για τους Καναδούς, αφού από την άλλη οι Σέρβοι συνέχισαν να κάνουν εκπληκτικά πράγματα και να διατηρούν το προβάδισμα με 75-63.

Τίποτα δεν άλλαξε στη τέταρτη περίοδο, όπου η πίεση του Αβράμοβιτς δεν επέτρεψε στους Καναδούς να επιστρέψουν από το -17 που βρέθηκαν 9 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα 95-86.

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπογκντάνοβιτς 23 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Νταβίντοβατς 4, Ντόμπριτς 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Γκούντουριτς 12 (3/5 τρίποντα), Ν. Γιόβιτς 8 (4/4 δίποντα), Σ. Γιόβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 4, Μιλουτίνοβ 16 (6/6 δίποντα, 4/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Αλεξάντερ, Αλεξάντερ-Γουόκερ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπάρετ 23 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές), Μπελ-Χέινς, Μπρουκς 16 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντορτ 3 (1), Έντι 5, Έτζιμ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Ολίνικ 9 (1/6 σουτ), Πάουελ 5, Σκραμπ