Σάκκαρη – Χιμπίνο 2-0: Εύκολη πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε το εμπόδιο της Νάο Χιμπίνο (6-4, 6-1) και στον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν (Νο71).

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες σε πρεμιέρες Grand Slam η Μαρία Σάκκαρη νίκησε άνετα με 2-0 τη Νάο Χιμπίνο και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Παρότι ξεκίνησε αγχωτικά τον αγώνα, η 28χρονη τενίστρια (No.92) πάτησε… γκάζι στο δεύτερο σετ και «καθάρισε» τη Γιαπωνέζα με 6-4, 6-1 σε 71 λεπτά, κλείνοντας θέση στη φάση των «64» της διοργάνωσης.

Με ποια παίζει στο δεύτερο γύρο

Εκεί θα βρει την Τετάρτη (17/1) τη Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν, Νο.71 στον κόσμο, που νίκησε με 4-6, 7-5, 6-2 τη Ζοσουάν Μπάι.

Είχε ένα κακό ξεκίνημα, με πολλά αβίαστα λάθη η Μαρία στο πρώτο σετ (20), ωστόσο στο δεύτερο ήταν… καταιγιστική αφού δεν άφησε πόντο να πάει χαμένο και έφτασε πολύ εύκολα στο 2-0. Πλέον έχει ρεκόρ 4-0 στη σεζόν και μάλιστα χωρίς να έχει χάσει σετ.

Στο ματς είχε 4 άσους, 50% πρώτο σερβίς, 18 winners (6 η Χιμπίνο) και 26 αβίαστα λάθη (29 η Γιαπωνέζα). Στο δεύτερο σετ έχασε μόλις 8 πόντους.