Ο Ολυμπιακός απέναντι στην Φενέρμπαχτσε ψάχνει νίκη

Ο Ολυμπιακός έχει τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες σε πέντε αγώνες επί ελληνικού εδάφους με αντιπάλους πέντε διαφορετικούς τουρκικούς συλλόγους. Γενικά, η πειραϊκή ομάδα σε έντεκα παιχνίδια έχει έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Ο Ολυμπιακός αναζητά την 7η νίκη του κόντρα σε τουρκικές ομάδες στον αγώνα με την Φενέρμπαχτσε σήμερα Πέμπτη (11/04, 19:45, COSMOTE SPORT 3 HD και LIVE από το SPORT24) που θα διεξαχθεί στο κατάμεστο από 32.000 ερυθρόλευκους οπαδούς «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Conference League.

Η πειραϊκή ομάδα σε έντεκα παιχνίδια με αντιπάλους από τη γειτονική χώρα μετράει έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Και οι δύο από τις έξι νίκες των «ερυθρόλευκων» ήταν εναντίον της Φενέρμπαχτσε. Μάλιστα, η παράδοση του Ολυμπιακού στα εντός έδρας ματς είναι πολύ καλύτερη, καθώς είναι αήττητος σε πέντε αγώνες έχοντας τρεις νίκες (1-0 τη Φενέρμπαχτσε, 1-0 τη Γαλατασαράι, 2-0 τη Μπασάκσεχιρ) και δυο ισοπαλίες (1-1 με την Μπεσίκτας, 0-0 με την Οσμάνλισπορ).

Σε ό,τι αφορά, συνολικά τους αγώνες του Ολυμπιακού με τις τουρκικές ομάδες, τα αποτελέσματα ήταν τα ακόλουθα. Η πειραϊκή ομάδα κέρδισε δύο φορές την Μπασάκσεχιρ (1-0, 2-0) στα προκριματικά του Champions League την περίοδο 2019-20. Είχε μία νίκη (3-0) και μία ήττα (0-1) με την Γαλατασαράι στον όμιλο του Champions League τη σεζόν 2003-04 και μία ήττα (0-1) από τη συγκεκριμένη ομάδα στο Κύπελλο UEFA το 2008-09. Επίσης, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μία νίκη (3-0) και μία ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Οσμάνλισπορ στους «32» του Europa League την περίοδο 2016-17 και μία ισοπαλία (1-1) και μία ήττα (1-4) από την Μπεσίκτας στη φάση των «16» της διοργάνωσης την ίδια σεζόν.

Μία νίκη και τρεις ήττες η Φενέρμπαχτσε επί ελληνικού εδάφους

Η Φενέρμπαχτσε από την άλλη, έχει κακή παράδοση απέναντι στις ελληνικές ομάδες. Η τουρκική ομάδα σε οκτώ αγώνες έχει συγκομιδή δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Σχετικά με τα παιχνίδια της στην Ελλάδα, η Φενέρ έχει υποστεί τρεις ήττες και έχει μία νίκη, αυτή απέναντι στον Ατρόμητο.

Συγκεκριμένα, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης έχασε δύο φορές από τον Ολυμπιακό (0-3, 0-1) στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League την περίοδο 2021-22, είχε μία ισοπαλία και μία ήττα από τον Παναθηναϊκό (1-1, 1-4) στα προκριματικά του Κυπέλλου UEFA τη σεζόν 2002-03, μία ισοπαλία και μία ήττα από τον ΠΑΟΚ (1-1, 0-1) στα προκριματικά του Europa League την περίοδο 2010-11 και δύο νίκες απέναντι στον Ατρόμητο Αθηνών (1-0, 3-0) επίσης στα προκριματικά του Europa League τη σεζόν 2015-16.