Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσέ 73-57 στον Τελικό!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ήρθε στο Final Four του Βερολίνου με την επίθεση να είναι το μεγάλο του όπλο. Τώρα όμως, στον ημιτελικό, η άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά απέναντι σε μια ομάδα (Φενέρμπαχτσε) που είχε 84+ πόντους κατά μέσο όρο φέτος στην επίθεση. Ε και; Η πράσινη άμυνα ήταν ανελέητη και έδωσε στο τριφύλλι το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 73-57 και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 της Euroleague.

Τρομερή εμφάνιση από τον Λεσόρ που έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ναν, Γκραντ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Φενέρμπαχτσε που δεν κατάφερε να προηγηθεί ποτέ στο ματς, κορυφαίος ήταν ο Χέιζ-Ντέιβιτς με 14 πόντους ενώ ο Καλάθης πάλεψε με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Την «έπνιξε» με το ξεκίνημα

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού με «όπλο» την άμυνά του και τον Γκραντ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, προηγήθηκε με 12-0 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ για να συνεφέρει την ομάδα του η οποία επιστρέφοντας στο παρκέ «έτρεξε» ένα 4-0 (12-4, 6’) με δύο σερί καλάθια από Χέιζ-Ντέιβις. Με Λεσόρ και Σλούκα να αναλαμβάνουν δράση όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν μία καλή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13, 10’).

Προσπάθησε η Φενέρ αλλά…

Η Φενέρ μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 7-0 μείωσε γρήγορα σε 24-20 (13’), αλλά τότε βγήκαν μπροστά οι Ναν και Σλούκας που έφεραν το σκορ στο 29-20 (14’). Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίποντο για το 32-26 (16’) ανοίγοντας λογαριασμό, Γκραντ και Γκριγκόνις διατηρούσαν μία διαφορά για τον Παναθηναϊκό, με τους Τούρκους να μειώνουν τελικά στο ημίχρονο σε 38-36 με πρωταγωνιστή τον Χέιζ-Ντέιβις.

Ύψωσε τείχος

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε φορτσάτος καθώς με ένα επιμέρους 7-2 βρέθηκε στο 45-38 (22’). Ο –συγκλονιστικός σε όλο το ματς – Καλάθης ωστόσο με πέντε σερί πόντους του έφερε και πάλι τη Φενέρ στο σουτ (45-43, 23’). Με βολές από Γκραντ και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (51-45, 26’), αλλά Σέστινα και Ντόρσεϊ έφεραν για πρώτη φορά τη Φενέρ στον πόντο (51-50, 27’). Μέχρι το τέλος της περιόδου η ομάδα του Σάρας δεν έβαλε πόντο και με σερί 5-0 από Λεσόρ, Καλαϊτζάκη οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με 56-50.

Το μετέτρεψε σε περίπατο

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφιο τη διαφορά (60-50, 32’) ενώ η Φενέρ έδειχνε να τα έχει χαμένα από την άμυνα και την ενέργεια των «πράσινων». Με γκολ-φάουλ του Ναν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +13 (65-52, 36’) και πλέον ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε γυρισμός για τους Τούρκους. Ο Αμερικανός με τρίποντο στο 1’34» υπέγραψε τον πράσινο θρίαμβο και διαμόρφωσε το τελικό 73-57 που έδωσε πανηγυρικά την πρόκριση στην ομάδα του η οποία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2)