Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α1 στην κανονική περίοδο τερμάτισε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του στα Ιλίσια με 83-57 επί του Ηλυσιακού και θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των ομίλων των πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με ιδανική λειτουργία άμυνας και επίθεσης προηγήθηκαν στο 8΄ με 20-5 (!), για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο 23-11, έχοντας ευστοχήσει σε 4 τρίποντα και με τον Χάινς να βρίσκεται σε εξαιρετική επιθετικά ημέρα. Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα και με σερί 8-0, που ολοκληρώθηκε στο 14΄, «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +20 (31-11).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στα πρόσωπα των Παπανικολόπουλου, Γαλιώτου και «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 17-2 μειώνοντας σε 33-28, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου και προκάλεσε εκνευρισμό στον Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε και πάλι και με επιμέρους σκορ 21-8 «γκρέμισε» τα όνειρα των γηπεδούχων για υπέρβαση. Φροντ λάιν και ευστοχία από τα 6.75, δια χειρός Κέσελ, Λο, Σπανούλη, διαμόρφωσαν το σκορ περιόδου 54-36 και οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν σε τροχιά νίκης. Τυπικής διαδικασίας ήταν η τελευταία περίοδος, με τον Βασιλόπουλο να πατάει και πάλι παρκέ στο 33΄ και να ολοκληρώνει τον αγώνα με 5 πόντους (1 τρίποντο, 1 ασίστ).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Κ., Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 28-33, 36-54, 57-83.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός, Παπανικολόπουλος 11 (1), Νάνα 9 (1), Χατζής, Αποστολίδης 3 (1), Τόμπσον 19 (3), Κασελάκης 4, Τσαπρούνης 2, Γαλιώτος 7, Καμπούρης, Θεοδώρου, Τσιάκος 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λο 7 (1), Άντιτς 6, Σπανούλης 5 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 11 (3), Παπαδόπουλος 10, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 9 (3), Σλούκας 3 (1).