Σάλκε – Ολυμπιακός 1-0 (τελικό σκορ)

Ο Ολυμπιακός τα έπαιξε «όλα για όλα» στο Γκεζενλκίρχεν ελπίζοντας σε νίκη ή ισοπαλία που θα τον διατηρούσε σε τροχιά για τους «16» του Champions League, όμως, τελικά δεν απέφυγε την ήττα με 1-0 (77’ Φουχς) στην 5η αγωνιστική των ομίλων. Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με τη νίκη της Άρσεναλ επί της Μονπελιέ με 2-0 τον αφήνει οριστικά στην 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στους «32» του Europa League.

90+2′ Ο Κάρολ έδιωξε με τα πόδια το σουτ ου Πούκι μέσα απ’ την περιοχή
90+1′ Τρίτη αλλαγή για την Σάλκε. Ο Μαρικά στη θέση του Χούντελααρ
88′ Δεύτερη αλλαγή για την Σάλκε. Ο Μπαρνέτα στη θέση του Ντράξλερ
86′ Ο Κάρολ λέι “οχι” και στο σουτ του Χούντελααρ
83′ Ο Κάρολ έσωσε τον Ολυμπιακό από το 2-0 στο τετ-α-τετ με τον Ντράξλερ
81′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Μοντέστο
80′ Σέντρα Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Φουστέρ κατέβασε και σούταρε στην κίνηση, η μπάλα σε σώμα αμυντικού

ΣΑΛΚΕ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

41′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας. Θα χάσει το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Άρσεναλ στο “Γ. Καραϊσκάκης”
39′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, για τον Παπαδόπουλο
36′  Αντεπίθεση της Σάλκε, σουτ του Ντράξλερ, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κάρολ
32′ Σουτ Μήτρογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά από την εστία της Σάλκε
30′ Καλή στιγμή για την Σάλκε. Σουτ του Φαρφάν έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, ο Χούντελαρ αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής, με σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι
26′ Ο Χούντελαρ έστρωσε στον Νοϊστέντερ που έπιασε το σουτ έξω απ΄την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ
22′ Εκτέλεση φάουλ του Φουχς, ο Κάρολ έπεσε στα δεξιά και έδιωξε σε κόρνερ
21′ Σουτ του Ντράξλερ, από πλάγια, μπλόκαρε ο Κάρολ

18′ Καλή στιγμή για Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μήτρογλου έστρωσε στον Αμπντούν, ο οποίος με αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι
Για δεύτερη φορά αφήνει σουτ έξω από την περιοχή ο Ολυμπιακός. . Η φάση ξεκίνηε από λάθος πάσα του Μήτρογλου, που “πούλησε” τη μπάλα και δημιούργησε ουσιαστικά προϋποθέσεις για φάση υπέρ της Σάλκε
10′ ΔΟΚΑΡΙ για την Σάλκε. Η Σάλκε βγήκε στην κόντρα βρίσκοντας εκτεθειμένη την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Χόλτμπι δοκίμασε δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κάρολ.
6′ Σέντρα Μανιάτη από τα δεξιά, ο Παπαδόπουλος προ του Μήτρογλου έδιωξε σε κόρνερ
5′ Σουτ του Τζόουνς στα όρια της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κάρολ

4′ Πρώτη καλή στιγμή από την Σάλκε. Σέντρα του Φουχς από αριστερά, η μπάλα πέρασε μπροστά από το Μανωλά, ο Χούντελαρ με το τακουνάκι στην κίνηση την έστειλε πάνω από το δοκάρι του Κάρολ
Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός
1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Σάλκε (Στέφενς): Ούνερσταλ, Παπαδόπουλος, Χέβεντες, Μάτιπ, Φουχς, Τζόουνς, Χόλτμπι, Ντράξλερ, Νοϊστέντερ, Φαρφάν, Χούντελααρ
Στον γερμανικό πάγκο οι: Χίλντεμπραντ, Μέτσελντερ, Εσκουδέρο, Κολάσινατς, Μπαρνέτα, Μάρικα, Πούκι
Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανωλάς, Σιόβας, Τοροδίδης, Χολέμπας, Μοντεστό, Μανιάτης, Γκρέκο, Αμπντούν, Μασάντο, Μήτρογλου
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μέγιερι, Κοντρέρας, Φέισα, Φουστέρ, Ιμπαγάσα, Πάντελιτς Τζεμπούρ.
* Αν και η μετεωρολογική υπηρεσία της Γερμανίας έκανε λόγο για βροχές, δεν έχει πέσει σταγόνα στο Γκελζενκίρχεν.
* Ο Ολυμπιακός θ’ αγωνιστεί με την ερυθρόλευκη εμφάνιση και η Σάλκε με μπλε φανέλα και άσπρο σορτσάκι.
* Οι Πειραιώτες θα παίξουν στην Γερμανία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Δώδεκα μήνες πριν είχαν ηττηθεί απ’ την Ντόρτμουντ με 1-0.
* Κόντρα στη Ντόρτμουντ ηταν η τέταρτη εκτός έδρας ήττα τους σε πέντε αγώνες με αντιπάλους ομάδες απ’ την Μπουντεσλίγκα. Τη μοναδική επιτυχία τους τη συναντάμε την περίοδο 2007-09, όταν είχαν νικήσει τη Βέρντερ Βρέμης με 3-1 για τη φάση των ομίλων