ΤΕΛΙΚΟ: Λιθουανία – Ελλάδα 0-1

Σημαντικότατο βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στον 7ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2014 έκανε η εθνική Ελλάδας με τη νίκη της, 1-0, επί της Λιθουανίας στο Βίλνιους.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3 λεπτά καθυστερήσεις

87′ Ο Καραγκούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Τζεόλης έκανε το σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα βρήκε στον Σαλπιγγίδη και κατέληξε άουτ

86′ Δύο αλλαγές μαζί για τους γηπεδούχους, ο Ελιόζιους αντί του Ιβασκεβίτσιους και ο Τσεσνάουσκις στη θέση του Ματουλεβίτσιους

85′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Τζιώλης στη θέση του Κατσουράνη

81′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά στην καρδιά της περιοχής, όπου ο Σαμαράς έκανε την προβολά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

78′ Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη, με την κάρτα που δέχτηκε θα χάσει το παιχνίδι με το Λιχτενστάιν

73′ Αλλαγή για την Λιθουανία. Ο Ζούλπα αντί του Μικολιούνας

Η Εθνική, πάντως, με τρεις νίκες στις υπόλοιπες τέσσερις αγωνιστικές (ή δύο αρκεί η μία να επιτευχθεί επί της Σλοβακίας στο “Γ. Καραϊσκάκης”) εξασφαλίζει τα πλέι οφ.

Η Βοσνία επικράτησε με 5-0 στην έδρα της Λετονίας και θα πρέπει να υποστεί τουλάχιστον δύο απώλειες στις εναπομείνασες αγωνιστικές για να προκειθεί απευθείας η Ελλάδα

6. Λιχτενστάιν 2

64΄ Μπήκε ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Γκέκα, ο οποίος φαίνεται να έχει υποστεί τράβηγμα

Ο Γκέζας βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο

63΄ Ο Γκέζας ζήτησε αλλαγή. Ο Σαλπιγγίδης θα μπει στη θέση του

60΄ Σουτ από τον Ιβασκεβίτσιους έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ για λίγα εκατοστά.

58΄ Κίτρινη κάρτα στον Τσεσνάουσκις

56΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Καλόνα. Απομάκρυναν με διπλή προσπάθεια οι Έλληνες

54′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά. Χάνει το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής

52′ Ακόμη μία καλή στιγμή, όταν ο Γκέκας έβγαλε τον Χριστοδουλόπουλο σε θέση δεξιά στην περιοχή, αλλά το γύρισμα του τελευταίο δεν ήταν καλό, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζούμπας

49′ Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική. μακρινή σέντρα του Καραγκούνη, ο Γκέκας έπιασε ανανόχλητος την κεφαλιά, ο Ζούμπας έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

40′ Δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα η Εθνική, αλλά είναι παντελώς ακίνδυνη μετά το γκολ του Χριστοδουλόπουλου.

35′ Κίτρινη κλαρτα στον Καραγκούνη

30′ Ο Στανκεβίτσιους εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ έξω από τη περιοχή -και λίγο αριστερά- αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

24′ Σουτ του Μικούτσκις, ο Καρνέζης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

20′ ΓΚΟΛ για την Εθνική, 0-1.

Στο Λιχτενστάιν, πάντως, τα πράγματα συνεχίζουν να εξελίσσονται όπως επιθυμεί η Εθνική. Οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να προηγούνται 1-0 (στο ημίχρονο πια) της Σλοβακίας.

12′ Σουτ του Τσεσνάουσκις, η μπάλα έφυγε άουτ

Κακή η Εθνική μας ομάδα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Δεν μπορεί να βρει χώρους και να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη οι Λιουανοί στέκονται καλά και έχουν βάλει την μπάλα στην περιοχή μας με κάποιες σέντρες.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την Εθνική να προσπαθεί να πάρει την κατοχή της μπάλας και να ελέγξει τον ρυθμό.