Οι Παίδες του μπάσκετ στην τετράδα της Ευρώπης

Η Εθνική Παίδων επικράτησε 42-38 της Γαλλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Κιέβου. Κορυφαίος ο Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους

Μία θέση στο βάθρο, γιατί όχι και την πιο υψηλή, θα διεκδικήσει η Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Κιέβου. Το ελληνικό συγκρότημα επικράτησε 42-38 της Γαλλίας στα προημιτελικά και στον ημιτελικό του Σαββάτου (18:45) θα αντιμετωπίσει το νικητή του αποψινού Σερβία-Γερμανία (21:00).

Το παιχνίδι «στράβωσε» νωρίς για την ελληνική ομάδα, αφού ο Γιώργος Παπαγιάννης φορτώθηκε με δύο φάουλ μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Οι «τρικολόρ» εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του νεαρού σέντερ και με όπλο τα ριμπάουντ πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν και σε προβάδισμα δέκα πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (15-25).

Το συγκρότημα του Μάνου Μανουσέλη επέστρεψε στο ματς και προηγήθηκε με 31-30 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.