Τετέλεσται! Έδωσε και την ψυχή της η Εθνική αλλά αποκλείστηκε

Οι διεθνείς με κακή ψυχολογία και λιγοστές ελπίδες για να συνεχίσουν στη διοργάνωση έκαναν κατάθεση ψυχής κόντρα στην Κροατία αλλά γνώρισαν την ήττα με 92-88. Με 10 παίκτες αγωνίστηκε η Εθνική λόγω των τραυματισμών του Παπανικολάου και του Μαυροκεφαλίδη ενώ στην αρχή της πρώτης παράτασης έχασε με 5 φάουλ και τον Σπανούλη.

Δήμιος της Ελλάδας ο Μπογκντάνοβιτς που πήρε… φωτιά στα κρίσιμα σημεία και κράτησε την Κροατία. Η Εθνική αν και βρέθηκε με τρεις πόντους πίσω στο σκορ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, βρήκε μεγάλο τρίποντο από τον Ζήση και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της, αλλά ο Ζήσης αστόχησε σε λέι απ (υπό πίεση) και έτσι φτάσαμε στη δεύτερη παράταση. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 7 πόντους αλλά οι διεθνείς δεν κατέθεσαν τα… όπλα. Με 7-0 σερί επέστρεψαν και αν οι διαιτητές δεν έκλειναν τα μάτια στο αντικανονικό κόψιμο του Ζόριτς πάνω στον Ζήση, με το σκορ να είναι 88-86 υπέρ των Κροατών τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Ο Καϊμακόγλου 1.7 πριν το τέλος θέλησε να χάσει τη δεύτερη βολή με το σκορ στο 90-87 αλλά δεν τα κατάφερε… αφού η μπάλα μπήκε στο καλάθι, χτυπώντας στο ταμπλό.

Μετά την ήττα της Εθνικής, ξεκαθάρισαν οι 8 ομάδες που συνεχίζουν. Από τον όμιλό μας πέρασαν: Κροατία, Σλοβενία, Ιταλία και Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70, 77-77, 92-88
Κροατία: Τόμιτς 15 (6/11 σουτ, 12 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13 (6/11 σουτ), Μπογκντάνοβιτς 22 (6/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σάριτς 3, Ρούντεζ 8 (2/3 τρίποντα), Ούκιτς 14 (6/13 σουτ), Σίμον 5 (1), Μάρκοτα (8 ριμπάουντ), Ζόριτς 6 (5 ριμπάουντ), Ντέλας
Ελλάδα: Σλούκας 5 (1/5 σουτ, 3 κλεψίματα), Μπουρούσης 21 (9/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες), Ζήσης 14 (1/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Σπανούλης 18 (5/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περπέρογλου 1 (0/4 σουτ), Φώτσης (6 ριμπάουντ), Καββαδάς 8 (2/3 δίποντα), Καϊμακόγλου 14 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπράμος 7 (3/6 ουτ, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης (0/4 σουτ)