Η Ελλάδα εκτός 8δας Έχασε 5-3 στα πέναλτι (Κανονικός αγώνας 1-1) από την Κόστα Ρίκα

Η Εθνική ομάδα έφτασε μια ανάσα από μία επική πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη. Η «γαλανόλευκη» αν και βρέθηκε να χάνει ατυχώς με 1-0 (52′ Ρουίς) από την Κόστα Ρίκα, κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) με γκολ του Παπασταθόπουλου στο 91′. Η αναμέτρηση στην «Αρένα Περναμπούκο» του Ρεσίφε οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Μήτρογλου έχασε μοναδική ευκαιρία στο 119′ για να μας στείλει απευθείας στα προημιτελικά και τελικά όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Φάνης Γκέκας αστόχησε από την άσπρη βούλα και η Κόστα Ρίκα πέρασε στους «8» του Μουντιάλ.

– Η Ελλάδα στάθηκε άτυχη στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι
– Καλύτερη η Εθνική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Κόστα Ρίκα, που έμεινε με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό
– Τραγική φιγούρα ο Φάνης Γκέκας, που έχασε το πέναλτι που έκρινε την πρόκριση και ξέσπασε σε λυγμούς
– Αήττητος στο τελευταίο ματς με το εθνόσημο ο Γιώργος Καραγκούνης, “αντίο” με ψηλά το κεφάλι και για τον Σάντος

Τα πέναλτι

5-3 ο Ουμάνια, η Κόστα Ρίκα στα προημιτελικά με την Ολλανδία

Ένα εύστοχο πέναλτι και η Κόστα Ρίκα περνά στους “8”

ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ 1-1 Σωκράτης Παπασταθόπουλος

88´ Καλήκινη ο Ντουάρντε- Με 10 η Κόστα Ρίκα

52 ΓΚΟΛ για την Κόστα Ρίκα, 1-0.

48 Κίτρινη κάρτα στον Τεχέδα, για φάουλ στον Καραγκούνη

47 Καλή στιγμή για την Εθνική. Εκτέλεση φάουλτου Χολέμπας από δεξιά, ο Σαμαράς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε πάνω στον Νάβας

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τέλος πρώτου μέρους

37 Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική! Έσωσε τυχαία με το πόδι ο γκολκίπερ της Κόστα Ρίκα

36 Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη, σε φάουλ στον Κάμπελ

15 Κόρνερ για την ελληνική ομάδα, κεφαλιά, άουτ

11 Ο Χριστοδουλόπουλος ξεπέρασε τους προσωπικούς του αντίπαλους, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ7 Πρώτη καλή στιγμή για την Κόστα Ρίκα. Το σουτ του Μπολάνιος μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση αριστερά πέρασε άουτ