Ταπεινωτική ήττα για την Ελλάδα από τα Νησιά Φερόε 0-1

Ο στόχος για νίκη επί της ερασιτεχνικής ομάδας των Νήσων Φερόε, έγινε ταπεινωτική ήττα για το εθνικό μας συγκρότημα που -εάν δεν αλλάξουν δραματικά τα πράγματα-  μένει έξω  από το Euro 2016.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, ο οποίος φέρει το συντριπτικό βάρος της ευθύνης για την εμφάνιση της Εθνικής σ΄αυτή τη διοργάνωση, με τέτοιο στήσιμο μέσα στο γήπεδο, με τέτοιους -ορισμένους- ποδοσφαιριστές και με τέτοια ανυπαρξία πάγκου δεν μπορεί να κερδίσει ούτε και αν παίζει μόνη της!

Σκληρή, πικρή, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Όσοι επιμένουν σ΄αυτόν τον προπονητή και σ΄αυτές τις επιλογές ποδοσφαιριστών αναλαμβάνουν και αυτοί τις ευθύνες τους.

Με εξαίρεση τον Καρνέζη, που απεσώβησε δύο τουλάχιστον γκόλ και τον Χριστοδουλόπουλο που μόχθησε, όλοι οι άλλοι παίκτες της εθνικής μας ήσαν από μέτριοι μέχρι ανύπαρκτοι! Οι απεγνωσμένες στα κουτουρού αλλαγές της τελευταίας στιγμής όχι μόνο δεν βελτίωσαν την απόδοση της ομάδος, την χειροτέρεψαν. Χαρακτηριστικό της συγχύσεως του τεχνικού “επιτελείου” το γεγονός ότι πέρασαν μετά το δεύτερο ήμιση του Β΄Ημιχρόνου τον Τοροσίδη αριστερά, ενώ οι πάντες γνωρίζουν ότι είναι δεξιοπόδαρος. Έτσι, για να κάνει σέντρα έπρεπε να φέρει την μπάλα από το αριστερό στο δεξί του πόδι, με αποτέλεσμα να τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί και να τον εξουδετερώνουν…

Μία άλλη διαπίστωση είναι ότι οι παίκτες μας που αγωνίζονται σε ξένες μεγάλες ομάδες, έμειναν έξω από τη μάχη. Προφανώς η συμμετοχή τους στις ξένες ομάδες μετράει πιό πολύ από την νίκη της Εθνικής Ελλάδος και τα πόδια τους τα προστατεύουν όσο μπορούν!

Χ.Μ.

ΛΗΞΗ του αγώνα και γιούχα από την εξέδρα

14 Nov 2014 23:34

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

14 Nov 2014 23:30

89´ ΔΟΚΑΡΙ για την Εθνική με τον Κονέ

14 Nov 2014 23:28

87΄ Σέντρα του Λάζαρου από τα αριστερά, η μπάλα περνά μέσα από τα χέρια του Νίλσεν αλλά δεν υπάρχει Έλληνας παίκτης να τη στείλει στα δίχτυα

14 Nov 2014 23:27

86΄ Αλλαγή για τα Φερόε. Έξω ο Έντμουντσον, μέσα ο Φάερε

14 Nov 2014 23:22

Οι διεθνείς έχουν κλείσει τους αντίπαλους τους

14 Nov 2014 23:19

78´ Αλλαγή για την Εθνική ο Μάνταλος στη θέση του Καράμπελα

14 Nov 2014 23:17

75΄ Αλλαγή για τα Φερόε. Έξω ο Χολστ, μέσα ο Γιαστίνιουσεν

14 Nov 2014 23:16

74´ Ευκαιρία για την Ελλάδα με το σουτ από τον Κονέ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι

14 Nov 2014 23:15

71´ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με την ενέργεια και το άστοχο σουτ του Εντμουντσον

70´ Μακρινό δυνατό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, έδιωξε ενστικτωδώς ο Νίλσεν

14 Nov 2014 23:10

69´ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο κενέ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ

14 Nov 2014 23:06

62΄ Αλλαγή για την Ελλάδα. Έξω ο Καρέλης, μέσα ο Μαυρίας

14 Nov 2014 23:04

Σκόρερ ο Έντμουντσον για τους φιλοξενούμενους, με κοντινό πλασέ μετά από απόπειρα σουτ που κατέληξε σε ασίστ του Όλσεν!

14 Nov 2014 23:02

61´ ΓΚΟΛ για τα Νησιά Φερόε, 0-1.

14 Nov 2014 22:58

57´ Κίτρινη κάρτα στον Γκρέγκερσεν

52´ Μπλόκαρε ο Καρνέζης μετά το πλασέ από τον Έντμουντσον

14 Nov 2014 22:54

Πρώτες αποδοκιμασίες από την εξέδρα

14 Nov 2014 22:53

51´ Δεύτερο δοκάρι για τα Φερόε με τον Μπενιάμινσεν. Τυχερή ξανά η Εθνική

14 Nov 2014 22:51

49´ Κάρτα στον Χάνσον για φάουλ στον Μανιάτη

14 Nov 2014 22:48

Διακοπή στο ματς καθώς έχει τραυματιστεί ο Μόρας μετά από πτώση που είχε

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
14 Nov 2014 22:31

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο “Γ. Καραϊσκάκης”

45+2´ Τεράστια ευκαιρία για τα Νησιά Φερόε, με τον Καρνέζη να μας σώζει ξανά από το 0-1

14 Nov 2014 22:28

43΄ Τεράστια ευκαιρία για τα Φερόε! Εξαιρετική σέντρα του Χολστ και ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Όλσεν ο Καρνέζης εκτινάχτηκε και έσωσε την Εθνική από το 0-1

14 Nov 2014 22:24

38΄ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε στα πέντε μέτρα, πλάγια δεξιά, από το δεξί δοκάρι της εστίας του Νίλσεν και πλάσαρε άουτ!

14 Nov 2014 22:21

36´ Καλή ανάπτυξη της Εθνικής. Συρτή σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από τα δεξιά, ο Γκέκας δεν πρόλαβε, ο Καρέλης αριστερά εντός περιοχής σούταρε δυνατά άουτ

14 Nov 2014 22:19

35´ Σε θέση οφσάιντ ο Γκέκας, μετά τη σέντρα του Τοροσίδη

14 Nov 2014 22:18

33´ Κίτρινη κάρτα στον Όλσεν για σπρώξιμο εκτός φάσης στον Μανιάτη

14 Nov 2014 22:10

24΄ Σέντρα-σουτ του Ντάβιντσεν από τα αριστερά, πολύ άουτ η μπάλα. Δείχνει να έχει προβλήματα στην άμυνα της η Εθνική

14 Nov 2014 22:05

21΄ Σουτ εκτός περιοχής του Σάμαρη, η μπάλα άουτ

14 Nov 2014 22:02

17΄ Δοκάρι για τα Νησιά Φερόε! Εκτέλεση φάουλ του Όλσεν, η μπάλα βρίσκει στη “ρίζα” του δεξιού δοκαριού του Καρνέζη και η μπάλα άουτ.

14 Nov 2014 21:58

14´ Κόρνερ από τον Χριστοδουλόπουλο, κεφαλιά του Κονέ, η μπάλα πέρασε άουτ. Νέα καλή προσπάθεια από τους διεθνείς

14 Nov 2014 21:57

12´ Σκληρό φάουλ από τον Έντμουνσον στον Μανωλά, αλλά δεν θα δει κάρτα

14 Nov 2014 21:55

11´ Προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά, η σέντρα-σουτ που έκανε όμως πέρασε άουτ. Πρώτη στιγμή που η Εθνική ανησύχησε την αντίπαλη εστία

14 Nov 2014 21:53

9´ Μακρινή εκτέλεση φάουν του Χάνσον, μπλόκαρε εύκολα ο Καρνέζης

6΄ Απόπειρα ευκαιρίας για τους φιλοξενούμενους, με μία σέντρα από τα δεξιά, που δεν είχε αποτέλεσμα

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αναπληρωματικοί για τα Νησιά Φερόε είναι οι: Τόμσεν, Γκέστσον, Σόρενσεν, Χ. Γιάκομπσεν, Κ. Όλσεν, Φέρο, Μπαρταλστοβου, Ρ. Γιάκομπσεν, Γιουστίνουσεν

Την πρώτη του εμφάνιση στην καριέρα του με το εθνόσημο στο στήθος κάνει ο Νίκος Καράμπελας

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου (μετά από 3 αγώνες)

14 Nov 2014 20:53

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (14/11, 21:45)

Ελλάδα – Ν. Φερόε
Ουγγαρία – Φινλανδία
Ρουμανία – Β. Ιρλανδία

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ιταλός Νικολά Ριτσόλι με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρενάτο Φαβεράνι και Αντρέα Στεφάνι

Στον πάγκο της Εθνικής: Καπίνο, Γλύκος, Μπακάκης, Τασουλής, Βύντρα, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τζιόλης, Κολοβός, Μάνταλος, Ντίνας, Μαυρίας, Αθανασιάδης

14 Nov 2014 20:50

Η ενδεκάδες των δυο ομάδων

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανιάτης, Καράμπελας, Μανωλάς, Μόρας, Τοροσίδης, Κονέ, Χριστοδουλόπουλος, Σάμαρης, Γκέκας, Καρέλης

Νησιά Φερόε: Νίλσεν, Ντάβιντσεν, Γκρέγκερσεν, Νάτεσταντ, Χάνσον, Μπενγιάμινσεν, Όλσεν, Βάτχαμαρ, Χόλστ, Εντμούντσον

ΠΗΓΗ:newsIt.gr