Με “όπλο” την άμυνα πήρε βαθμό στην Ξάνθη ο Πανθρακικός

Ορθιος έμεινε ο Πανθρακικός στην Ξάνθη και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στη 17η αγωνιστική τηςSuper League, παρά την έντονη πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στην άμυνά του.

Η Ξάνθη μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχε δοκάρι με τον Λουσέρο μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, αμέσως μετά τη φάση αυτή αυτή… έπεσε η απόδοση και των δύο ομάδων που δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά.

Η ομάδα του Ρόκα έδεσε καλά την άμυνα της και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά τον Πανθρακικό μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατά τη διάρκεια του οποίου έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Σερφά που φάνηκε να έχει ενοχλήσεις στο γόνατο.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια η Ξάνθη ήταν πιο επικίνδυνη και είχε μάλιστα και δοκάρι στο 67′ με τον Καπετάνο, ο οποίος ήταν ο “μοχλός” της επίθεσης των γηπεδούχων και αυτός που απείλησε περισσότερο από κάθε άλλον τον Πανθρακικό και στα δύο ημίχρονα. Μάλιστα, είχε ευκαιρία και στο 87′ με κεφαλιά, αλλά και τότε δεν τα κατάφερε…