Ισόπαλο το ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακού (1-1)

ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με τον Φορτούνη στο 58′ και την Ένωση να ισοφαρίζει με τον Μπακασέτα στο 90′. Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός με τον Φετφατζίδη στο 94′ για να πάρει τη νίκη.

Ο ΟΣΦΠ εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο την κούραση και τις πολλές απουσίες της… μισής απόψε ΑΕΚ με το υπέροχο γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 58′. Ωστόσο, ο Τάσος Μπακασέτας στο 90′ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε το χρυσό βαθμό στην Ενωση.

Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη με υπέροχο γκολ του Κώστα Φορτούνη από το 58΄, όμως ο «Μπάκα» είπε την τελευταία λέξη και έτσι οι δύο ομάδες έχουν πλέον από 13 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους πρωτοπόρους ΠΑΟΚ και Ατρόμητο.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε σε παθητικό ρόλο τον Ολυμπιακό. Στην επανάληψη ο ΟΣΦΠ μπήκε δυνατά, έβαλε το γκολ αλλά μετά οπισθοχώρησε και τελικά το πλήρωσε στο τέλος.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (77΄ Μπογέ), Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (60΄ Μοράν), Γκάλο, Κλωναρίδης (50΄ λ.τρ. Γιακουμάκης), Μπακασέτας, Λιβάγια

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βουκοβιτς, Μερια, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (81΄ Τουρέ), Χριστοδουλόπουλος (74΄ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χασάν

ο ΠΑΟΚ μετά από έξι αγωνιστικές είναι στο +3 από τους δύο διώκτες του, τους οποίους έχει κερδίσει.