Πρωτάθλημα – Βαθμολογία- Να χαζεύει όλη η Ελλάδα… (0-5) ο Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ: Δεν τήρησαν το fair play ενώ οι παίκτες της Λαμίας σταμάτησαν!

Με γκολ του Πέδρο Ενρίκε στο 34’ ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 απέναντι στη Λαμία. Μία φάση, ωστόσο,  που προκάλεσε την οργή παικτών και του πάγκου της ομάδας της Φθιώτιδας, καθώς οι παίκτες του Δικεφάλου δεν τήρησαν το fair play!

Η φάση ξεκίνησε από την κόντρα του Μπαράλες με τον Σάκχοφ, ο παίκτης της Λαμίας έπεσε στο έδαφος και θα έπρεπε να βγει η μπάλα έξω για να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες.

Αντ’ αυτού, οι γηπεδούχοι συνέχισαν τη φάση, ενώ οι παίκτες της Λαμίας είχαν σταματήσει, με τον Πέλκα να δίνει στον Μάτος, ο Βραζιλιάνος άνοιξε δεξιά στον Ενρίκε και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Σαράνοφ για το 1-0.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν τήρησαν το fair play, ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος ο Μπαράλες, με τους φιλοξενούμενους να τα βάζουν με τον Μάτος, που συνέχισε να παίζει. Μια φάση – επιτομή του fair play, που δείχνει για μια ακόμα φορά οι Ασπρόμαυροι δεν βάζουν τίποτα πάνω από τη νίκη και το πρωτάθλημα, αγνοώντας επιδεικτικά οτιδήποτε άλλο.

Ο Μάτος ήταν… φάουλ, με τη στάση του να προκαλεί την έκρηξη των φιλοξενούμενων, με τον Λατινοαμερικάνο άσο να προκαλεί για μια ακόμα φορά με τη στάση του.

Κατά τα λοιπά,

Με ένα εξαιρετικό τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδωσε πανηγυρικό τόνο στο…πάρτι τίτλου που στήθηκε στην Τούμπα και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στη Λαμία. Με σκόρερς τους Ενρίκε (34’), Σάκχοφ (78’) και Μπίσεσβαρ (83’) ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στους 73 πόντους, με την 24η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ενώ έχει παράπονα για το γεγονός πως στο πρώτο γκολ, δεν έγινε fair play, από την στιγμή που είχε τραυματιστεί ο Μπαράλες, με τον Μάτος να συνεχίζει την φάση και να δίνει στον Ενρίκε που σκόραρε.

Στην επανάληψη ωστόσο και η κόπωση από τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η Λαμία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί για να έρθουν δύο γκολ, στο 78’ από τον Σάκχοφ μετά από υπέροχη ασίστ του Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 73 και θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Το ματς

Με σχήματα καθρέφτη μπήκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, μιας και οι Λουτσέσκου και Χάβος, κατέβασαν τους σχηματισμούς τους, σε 4-2-3-1. Η Λαμία μπήκε δυνατά και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει στο 3’, όταν ο Ασουμπρέ έβγαλε σέντρα, ο Μπαράλες έπιασε κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή και ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Σε όλο το πρώτο τέταρτο η ομάδα της Φθιώτιδας έτρεξε πολύ και δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο 18ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή από στημένη μπάλα, αφού ο Ολιβέιρα εκτέλεσε, ο Μπαράλες άθελα του γέμισε προς την περιοχή και ο Βαρέλα αστόχησε με το κεφάλι από καλή θέση. Στο 19’ η Λαμία που ήταν εξαιρετική στο πρώτο 20λεπτο, είχε μια ακόμα στιγμή με το σουτ του Ασουμπρέ, που πέρασε μόλις άουτ.

Η Λαμία κρατούσε υπέροχα το αποτέλεσμα, αλλά στο 34’ σε μια φάση που ο Μπαράλες έχασε μετά από κόντρα με τον Σάκχοφ την μπάλα στο κέντρο, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Πέλκας πήρε την μπάλα, την έδωσε στον Μάτος, με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να φωνάζουν για fair play. Κάτι που δεν συνέβη ποτέ, οπότε ο Βραζιλιάνος τάισε στην περιοχή τον Πέδρο Ενρίκε που κεραυνοβόλησε τον Σαράνοφ για να γράψει το 1-0 στο 34’.

Απειλήθηκε σύρραξη μετά την επίτευξη του 1-0, με τους Λαμιώτες να διαμαρτύρονται για τη μη τήρηση fair play, στους συναδέλφους τους, του ΠΑΟΚ.

Από εκεί και μετά ο Δικέφαλος του Βορρά, έφτασε κοντά στο γκολ στο 41’ με τον Πέδρο Ενρίκε να σουτάρει και τον Σαράνοφ να αποκρούει δύσκολα, σε μια φάση όπου ο σκόρερ, θα μπορούσε να πασάρει στον Μπίσεσβαρ. Πρώτη φορά που έκανε αισθητή την παρουσία του στο ματς ο Άκπομ στο 43’ με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει δύσκολα.

Στο 55’ ο ΠΑΟΚ μετά από έναν έξοχο συνδυασμό που ξεκίνησε από την άνοδο του Κρέσπο στα αντίπαλα καρέ και την υπέροχη πάσα του Ενρίκε στον Σάκχοφ, ο Ουκρανός έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αφού νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Σαράνοφ, ενώ στη συνέχεια ο Άκπομ σούταρε άουτ, αλλά ο βοηθός είχε υποδείξει τον Άγγλο σε αντικανονική θέση.

Η απάντηση για τη Λαμία ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Ασουμπρέ μετά από αλλεπάλληλες σέντρες στην περιοχή, έπιασε κεφαλιά, με τον Βιεϊρίνια να σώζει πάνω στη γραμμή.
Ο Λουτσέσκου σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του, έριξε τον Ελ Καντουρί αντί του Πέλκα και λίγο αργότερα, πέρασε τον Σφιντέρσκι αντί του Άκπομ που δεν μπόρεσε να φανεί όσο σε άλλα παιχνίδια. Το ματς κυλούσε πανηγυρικό κλίμα, με την κατάμεστη Τούμπα να φωνάζει «…και την επόμενη βδομάδα θα είμαστε πρωταθλητές».

Ο Σάκχοφ με το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα, έβαλε τη σφραγίδα και σε αυτή τη νίκη του ΠΑΟΚ, καθώς μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπίσεσβαρ από τον οποίο ξεκίνησε η φάση, έβγαλε σέντρα προς το σημείο του πέναλτι και ο Ουκρανός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0, που πανηγυρίστηκε δεόντως, «κλειδώνοντας» το τρίποντο για τον Δικέφαλο του Βορρά, που θέλει ένα ακόμα για να στεφθεί πρωταθλητής.

Στο 83’ ο Μπίσεσβαρ έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα με ένα προσωπικό γκολ, αφού πήρε την μπάλα από αριστερά, έκανε το κλείσιμο προς τα μέσα και αφού ξεπέρασε τον Ασίγκμπα με ασύλληπτο δεξί σουτ έγραψε το 3-0.

Η κατάμεστη Τούμπα στο φινάλε, παραληρούσε με το γνωστό σύνθημα “σήκωσε το…το γ…δεν μπορώ να περιμένω”, με τον Ελ Καντουρί να χάνει ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και για 4ο γκολ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Ενρίκε (73’ Μίσιτς), Πέλκας (60’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (64’ Σφιντέρσκι)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας,

Λαμία: Σαράνοφ, Βάντερσον, Αντέντζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα (84’ Καραγκούνης), Δημούτσος, Μπεχαράνο (64’ Μπλάζιτς), Ρόμανιτς, Μπερτόλιο, Ασουμπρέ, Μπαράλες (74’ Τσούκαλος)

Στον πάγκο για τη Λαμία: Κάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Τόμας, Τζανετόπουλος.

Ολυμπιακός, Ομάδα για χάζεμα

Ο Ολυμπιακός έχει χάσει το πρωτάθλημα. Αλλά έχει αποφασίσει να το χάσει, δείχνοντας σε όλους ότι το ποδόσφαιρο που παίζει, δεν έχει σύγκριση με καμίας άλλης ομάδας στη χώρα. Ο Παναιτωλικός ήταν το τελευταίο θύμα των Πειραιωτών και των… διαθέσεων του Κώστα Φορτούνη.

Με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να αγωνίζεται σε… ημιάγρια κατάσταση, το τελικό 5-0 στο Αγρίνιο, φαντάζει (και είναι) εξαιρετικά… τιμητικό για τους ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα.

Πέντε διαφορετικοί σκόρερ (Μασούρας, Χασάν, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Ομάρ), 4 γκολ σε 33 λεπτά, 7η σερί νίκη, 13η στα τελευταία 14 και ποδόσφαιρο… άλλου επιπέδου από τους παίκτες του Μαρτίνς, ήταν όσα είδαμε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Παναιτωλικού. Και όλα αυτά, οργανωμένα και εκτελεσμένα από την μπαγκέτα του κορυφαίου Ελληνα ποδοσφαιριστή, Κώστα Φορτούνη.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗΝ… ΠΙΕΣΗ

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς. Από το πρώτο λεπτό ανέβασε ψηλά την πίεση και εμφανίστηκε αποφασισμένος να παίξει το ποδόσφαιρο που τον εκφράζει. Κάτι που έγινε ακόμη πιο έντονο αφότου στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός έχασε ευκαιρία-μαρς με τον Μάζουρεκ.

Ο Αμαράλ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Μάζουρεκ μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά την έστειλε στο δοκάρι του Σα. Γεμίζοντας απογοήτευση τους συμπαίκτες του και… αφυπνίζοντας ακόμη περισσότερο τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει κάνει 8 τελικές (5 στην εστία), να έχει σκοράρει ένα γκολ με τον Μασούρα (9′), να έχει χάσει πάλι κλασικές ευκαιρίες, αλλά και να βλέπει έναν ανεκδιήγητο επόπτη, να του στερεί δις, την ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 32′ ο ασταμάτητος Φορτούνης βρήκε τον Ελαμπτνελαουί δεξιά, ο Νορβηγός μπήκε στην περιοχή και σκόραρε, αλλά ο βοηθός Απτόσογλου αποφάσισε να δώσει ένα από τα οφσάιντ της χρονιάς, καθώς ο παίκτης του Ολυμπιακού ήταν 1,5 μέτρο καλυμμένος από τους αντιπάλους του! Ο ίδιος επόπτης υπέδειξε ανύπαρκτο οφσάιντ πάλι σε φάση του Ομάρ, 5 λεπτά αργότερα!

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ… ΚΑΤΗΦΟΡΑ

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, είχε… κατηφόρα. Ο Ολυμπιακός και ο… Φορτούνης μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την παράσταση με συνοπτικές διαδικασίες. Και το… σόου ξεκίνησε στο 50′. Μαγική ασίστ του αρχηγού των Πειραιωτών στον Χασάν, ιδανικό πλασέ του Αιγύπτιου, 2-0 και αρχή του σόου.

Στο 61′, ο Φορτούνης κάνει επίδειξη χορευτικών ικανοτήτων, περνάει όποιον θέλει, όπως θέλει και από αριστερά, με το αριστερό, βγάζει σέντρα πάρε-βάλε στον Γκιγιέρμε, που με κεφαλιά τελειώνει κάθε ελπίδα του Παναιτωλικού.

Με τους Ερυθρόλευκους, ωστόσο, να μην σταματούν και να πετυχαίνουν ακόμη δύο γκολ με Καμαρά (70′) και Ομάρ (78′). Ολοκληρώνοντας την παράστασή τους με 19 τελικές, οι 13 εκ των οποίων στο τέρμα του Κυριακίδη. Σε μία από τις δυσκολότερες αναμετρήσεις της καριέρας του.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Μαλής, Τσοκάνης (λ.τ. 38′ Μαρινάκης), Αμαράλ, Τσιγγάρας, Μάρκος Πάουλο, Λουσέρο (53′ Μπαϊροβιτς), Μανά, Ντίας (69′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (66′ Μπουχαλάκης), Γκιγέρμε, Φορτούνης, Μασούρας (60′ Ντίας), Ποντένσε, Χασάν (71′ Σολδάνο).

Όταν έγινε ΑΕΚ, κέρδισε άνετα το παιχνίδι

Ήταν… ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό της αρκούσε για να φτάσει στο διπλό (1-3) στην Ξάνθη! Η ομάδα του Χιμένεθ ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και έκανε την ανατροπή στο τελευταίο 25λεπτο (68’, 70’, 92’), που της χάρισε τους 3 βαθμούς και τη φέρνει αγκαλιά με την 3η θέση.

Η «Ένωση» άφησε θετικότατες εντυπώσεις στο δεύτερο μέρος και πανηγύρισε την 3η διαδοχική νίκη της για να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από Ατρόμητο, Άρη. Από την άλλη, η ακριτική ομάδα συμπλήρωσε 11 αγωνιστικές δίχως νίκη (0-6-5) και μπλέκει για τα καλά σε περιπέτειες.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και επιχείρησε να απειλήσει την Ξάνθη. Μάλιστα, είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με τον Αλμπάνη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Λισγάρας έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στην εστία κι ενώ ο Ζίβκοβιτς ήταν εξουδετερωμένος.

Στο 13’, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη προσπάθεια προς την εστία του Τσιντώτα, με τον Γέντρισεκ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, η «Ένωση» βρήκε μία ακόμα ευκαιρία, με τον Κλωναρίδη να σουτάρει, αλλά τον Ζίβκοβιτς να διώχνει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάνταλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο «Δικέφαλος» προσπαθούσε με τον Αλμπάνη να γίνει απειλητικός, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική ενέργεια. Από την άλλη, η Ξάνθη είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 33’: ο Κασάδο σέντραρε από αριστερά και ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και ανέβασαν την πίεσή τους προσπαθώντας να ισοφαρίσουν. Στο 37’, ο Μάνταλος δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή κι ενώ ήταν αμαρκάριστος. Στο 44’ ήταν η σειρά του Αλμπάνη να απειλήσει πάλι, όμως ο επιθετικός της «Ένωσης» έκανε ένα κοντρόλ παραπάνω και δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ζίβκοβιτς, που στην αρχή της φάσης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, οδηγηθήκαμε στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο ημίχρονο, με την Ξάνθη να προηγείται 1-0 κόντρα σε μια «άνοστη» ΑΕΚ, χάρη στο τέρμα του Κάστρο στο 33’.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, με την «Ένωση» να πιέζει για την ισοφάριση από τα πρώτα λεπτά. Στο 52’, ο Μάνταλος άγγιξε το 1-1, ωστόσο η κεφαλιά του από το ύψος του πέναλτι κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, που ήταν σε καλή θέση.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Χουλτ να απειλεί στο 59’. Στο 68’ η επιμονή των παικτών του Χιμένεθ δικαιώθηκε, με τον Οικονόμου να ισοφαρίζει από κοντά με προβολή κι αφού νωρίτερα ο Κοβάσεβιτς υπέπεσε σε γκέλα διώχνοντας λανθασμένα την μπάλα.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και με ανεβασμένη ψυχολογία κυνήγησε την ανατροπή, η οποία ήρθε άμεσα: στο 70’, ο Γκάλο σέντραρε στην περιοχή, ο Πόνσε κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και εκτέλεσε με τη μία τον Ζίβκοβιτς.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μια ανάσα από το 1-3, με τον Μπογέ να φεύγει στην αντεπίθεση, ωστόσο δεν γύρισε σωστά και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν την μπάλα. Από την άλλη, η Ξάνθη προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, δίχως όμως να βρει καθαρή ευκαιρία, πλην εκείνης του Μπρίτο στο 88’, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 92’, ο «Δικέφαλος» σφράγισε την επικράτησή του, με τον Λιβάγια να φεύγει στην αντεπίθεση και να σερβίρει στον Μπογέ, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς και τον πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 1-3.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο – Καμαρά (74’ Μελιόπουλος), Κοβάσεβιτς – Ντε Αμορίμ (78’ Μπρίτο), Γέντρισεκ (58’ Καντά), Μπαριέντος – Κάστρο

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας – Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ – Άλεφ, Γαλανόπουλος (79’ Σιμόες) – Κλωναρίδης (55’ Λιβάγια), Μάνταλος, Αλμπάνης (66’ Μπογέ) – Πόνσε