Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 93-101 (παράταση)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Γαλλία απέναντι στην σκληροτράχηλη Βιλερμπάν με 101-93 (86-86 κ.α), στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στην ομάδα του Πάρκερ, αλλά στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο. Πρωταγωνιστές για τους Ερυθρόλευκους οι Σλούκας και ΜακΚίσικ, που είχαν από 23 πόντους.

Ο πρώτος με τρίποντο σε νεκρό χρόνο έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ ο δεύτερος πήρε πάνω του σημαντικές επιθέσεις και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο Σλούκας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές και 6 ασίστ, ενώ ο ΜακΚίσικ είχε 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 10/13 βολές. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Μαρτίν (15π.), Χάρισον (12π.) και Πρίντεζης (11π.). Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόουλ με 21 πόντους. Αυτή ήταν η 11η νίκη των Πειραιωτών στη φετινή διοργάνωση και βρίσκονται στην 10η θέση με ρεκόρ 11-9.

Μπήκε καλύτερα ο Ολυμπιακός

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (3-2, 5-4), μέχρι το 7-7, όταν ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά. Οι Ερυθρόλευκοι με δύο καλάθια από τον Ελις προηγήθηκαν με 11-7, ενώ στη συνέχεια με τέσσερις πόντους από τον Σλούκα έφτασαν στο 15-11. Οι Πειραιώτες με καλάθια των Πρίντεζη και Μάρτιν έφτασαν για πρώτη φορά στο +10 (13-23), με τον Χάουαρντ στην εκπνοή του δεκαλέπτου να μειώνει στους 8 (15-23).

Ισορρόπησαν οι Γάλλοι

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με τέσσερις πόντους από τον Χάουαρντ μείωσαν γρήγορα σε 23-19, ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Καχούντι έφεραν τη διαφορά στον πόντο (24-25). Ο ΜακΚίσικ με δικό του τρίποντο έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +4 (24-28), αλλά οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν σε 28-28 με τον Μπακό.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ και μάλιστα στο 17’ οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Κόουλ (35-33). Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, με δύο σερί καλάθια από τον Ελις βρέθηκαν και πάλι μπροστά (35-37). Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό μάλιστα έτρεξαν ένα σερί 7-0 και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +7 (37-44).

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν τρεις φορές με εννιά πόντους (37-46, 40-49, 42-51), αλλά οι Γάλλοι με πέντε σερί πόντους έριξαν τη διαφορά στους 4 (47-51). Ο Σλουκας με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στους 7 (47-54), αλλά ο Κοουλ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 54-51.

Ο Χάγιες έριξε τη διαφορά στον πόντο (53-54), αλλά ο ΜακΚίσικ με τέσσερις σερί πόντους κράτησε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ (55-58). Λίγο αργότερα οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν δύο φορές με τέσσερις πόντους (57-61, 59-63), αλλά οι Γάλλοι με κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (61-63), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού με διαφορά μόλις δύο πόντων.

Στην αρχή του τέταρτο δεκαλέπτου ο Χάρισον ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (61-65), όμως, η Βιλερμπάν αρχικά μείωσε στον έναν με τρίποντο του Χάουαρντ (64-65) και στη συνέχεια με νέο καλάθι του Χάουαρντ προηγήθηκε με 66-65. Ο ΜακΚισικ με γκολ φάουλ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (66-68), όμως, ο Χάγιες απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 69-68.

Ο ίδιος με δίποντο από το ύψος των βολών έφερε τους Γάλλους στο +3 (71-68) και λίγο αργότερα ο Λάιτι με τρίποντο έβαλε την Βιλερμπάν μπροστά με 5 πόντους (74-69). Ο Λάιτι με 1/2 βολές έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (75-69), Οι Πειραιώτες όμως κατάφεραν να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και τρία λεπτά πριν το τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 79-79 με γκολ-φάουλ του Κώστα Σλούκα.

Οι Γάλλοι με τρίποντο από τον Χάουαρντ, δύο βολές από τον Χάγιες και δύο βολές από τον Κόουλ προηγήθηκαν με 86-83 του Ολυμπιακού, 9.9’ πριν το τέλος και όλα έδειχναν ότι θα πάρουν τη νίκη, αλλά ο Σλούκας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τρίποντο σε νεκρό χρόνο έστειλε το ματς στην παράταση και έδωσε φιλί ζωής στους Πειραιώτες.