Σταμάτησαν Χόλιντεϊ και Αντετοκούνμπο, 1-0 η Ατλάντα στους τελικούς της Ανατολής

Ο Τρέι Γιανγκ “τιμώρησε” την επιλογή των Μπακς να του δώσουν το σουτ μέσης απόστασης, οι Χοκς νίκησαν στο Μιλγουόκι (116-113) και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας. Σπουδαίος ο Αντετοκούνμπο (34/12/9), με 22.2% εκτέλεσαν τα Ελάφια από το τρίποντο, 0/9 είχε ο Κρις Μίντλετον που βρήκε σίδερο στο τρίποντο για την παράταση.

Το Game 1 της σειράς με τους Μαϊάμι Χιτ κρίθηκε από μεγάλο καλάθι του Κρις Μίντλετον στο φινάλε της παράτασης. Το Game 1 της σειράς με τους Μπρούκλιν Νετς το πήρε η παρέα των Ίρβινγκ – Ντουράντ με άνεση. Γενικώς τα πρώτα παιχνίδια δεν έχουν εξελιχθεί ιδανικά για τους Μπακς, που τα ξημερώματα της Πέμπτης (24/6) ηττήθηκαν από τους Χοκς στο Μιλγουόκι (116-113) και έχασαν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο 22χρονος τριτοετής Τρέι Γιανγκ που σταμάτησε στους 48 πόντους (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές), μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής. Ήξερε ότι οι Μπακς θα του δώσουν τα φλότερ και τα σουτ από μέση απόσταση για να κλείσουν τους συμπαίκτες του στην περιφέρεια, τους “τιμώρησε” στον υπερθετικό βαθμό και τους ανάγκασε να σκέφτονται πως θα κάνουν πλέον το μπρέικ στο μπρέικ που θα τους δώσει πίσω το αβαντάζ έδρας.

Ακόμα μία σπουδαία βραδιά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, σε άμυνα κι επίθεση, με τον Μπουντενχόλζερ να τον αφήνει για 41 λεπτά στο ματς και να τον βλέπει να έχει 34 πόντους (14/23 δίποντα, 6/8 βολές), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, δύο κλεψίματα, δύο μπλοκ, τρία λάθη και τέσσερα φάουλ. Ο Greek Freak συνεργάστηκε άψογα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον καταπληκτικό Τζρου Χόλιντεϊ (33 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), από εκεί και πέρα όμως ο Πι Τζέι Τάκερ δεν έγινε παράγοντας του ματς, όπως αναμενόταν, ο Κρις Μίντλετον είχε 0/9 σουτ από την περιφέρεια και αστόχησε στο τρίποντο για την παράταση, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ έχασε κατά κράτος τις μάχες με τον Κλιντ Καπέλα (12 πόντοι – 19 ριμπάουντ).

Εκτός από τον Γιανγκ και τον Ελβετό σέντερ των Χοκς, καταπληκτικός ήταν και ο -restricted free agent στο τέλος της σεζόν- Τζον Κόλινς που σταμάτησε στους 23 πόντους. Γιανγκ και Κόλινς είχαν 23/32 δίποντα και πολλές αποτελεσματικές συνεργασίες, το βράδυ που οι Χέρτερ – Μπογκντάνοβιτς είχαν 6/18 σουτ (1/8 τρίποντα).

Αυτό ήταν το τρίτο μπρέικ των Ατλάντα Χοκς σε Game 1 στα φετινά playoffs μετά από εκείνα στη Νέα Υόρκη και τη Φιλαντέλφια.

Ο αγώνας

Με τον Γιάννη σε ρόλο δημιουργού, οι Μπακς κυκλοφόρησαν με καλή ταχύτητα την μπάλα, κράτησαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα και παρά το γεγονός ότι έδωσαν τα mid range σουτ στον Γιανγκ, έκλεισαν τους χώρους στους υπόλοιπους. Αν, μάλιστα, δεν είχαν 1/8 τρίποντα στο πεντάλεπτο, τότε το +3 (13-10) μέχρι το timeout του ΜακΜίλαν θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Κόνατον και Πόρτις ήταν οι πρώτες αλλαγές του Μπουντενχόλζερ, με τον δεύτερο να σκοράρει επτά γρήγορους πόντους για το 26-20 πριν Χόλιντεϊ (με πόστερ κάρφωμα) και Γουίλιαμς (με τρίποντο) κλείσουν την περίοδο στο 28-25. Οι δύο ομάδες σούταραν άσχημα (3/21 τρίποντα), όμως οι 9 ασίστ των γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά.

Με τρία γρήγορα καλάθια οι Μπακς πήγαν στο +9 (34-25) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, την ώρα που ο Γκαλινάρι αστοχούσε ξανά και ξανά αλλά ο Γιανγκ έφτανε τους 20 πόντους για να κρατήσει κοντά (42-39) την ομάδα του πριν πασάρει εντυπωσιακά στο double-team του Μιλγουόκι και βάλει ο Χέρτερ το τρίποντο για το προσπέρασμα (45-46). Ο Αντετοκούνμπο γύρισε στο ματς και έκανε τα πάντα, έφτασε τις έξι ασίστ για το τρίποντο του Χόλιντεϊ (52-47) που έβαλε και δεύτερο συνεχόμενο πριν από το 59-54 του ημιχρόνου. Οι Μπακς είχαν τον έλεγχο, έδειχναν ότι τα πάντα βρίσκονταν στα δικά τους χέρια, μετρούσαν τετραπλάσιες ασίστ από λάθη (16-4), έπρεπε όμως να βρουν έναν τρόπο για να φρενάρουν τον Γιανγκ που είχε φτάσει τους 25.

Δύο γρήγορα φάουλ του σούπερ σκόρερ των Χοκς στο ξεκίνημα του β’ μέρους του έδωσαν ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο, με αποτέλεσμα να κάνει σημαντική ζημιά στους Μπακς για το 67-67 στο 28′ και με διαδοχικές συνεργασίες με τον Κόλινς, να δώσει αέρα οκτώ πόντων στην Ατλάντα (75-83). Το Μιλγουόκι ίσως είχε υποτιμήσει τον αντίπαλό του, ίσως είχε υπερεκτιμήσει τις δυνάμεις του, βρέθηκε πάντως σε μια δύσκολη κατάσταση από την οποία βγήκε πολύ γρήγορα. Χόλιντεϊ και Αντετοκούνμπο μάζεψαν τη διαφορά στους τρεις (85-88) στο τέλος της τρίτης περιόδου και το ματς έμεινε ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Με τον Γιανγκ να μη βρίσκει πλέον χώρους, οι Μπακς ήξεραν ότι μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο χρειάζονταν ένα μικρό ξέσπασμα. Το έκαναν με τον Αντετοκούνμπο και τον Χόλιντεϊ για το 105-98, όμως ένα καλάθι του Κόλινς κι ένα γκολ-φάουλ του Γιανγκ στα 3:26 κράτησαν τους Χοκς στο ματς. Ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε timeout, οι δύο κορυφαίοι παίκτες του συνεργάστηκαν για άλλο ένα άλεϊ-ουπ, ο Κόλινς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 111-110 και στα 55.6″ οι Χοκς έκαναν λάθος για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Μίντλετον, δίποντο του Καπέλα στα 29.8″ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, timeout του Μπουντενχόλζερ και άστοχο τρίποντο του Κόνατον με τον Γιανγκ να κερδίζει στη συνέχεια φάουλ και να βάζει τις βολές για το 111-114 στα 17.3″.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 2/2 βολές στα 5.3″ για το 113-114 που κράτησε ζωντανό το Μιλγουόκι, ο Γιανγκ απάντησε με 2/2 για το 113-116 στα 4.6″, ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε νέο timeout, όμως το τρίποντο του Μίντλετον βρήκε σίδερο (0/9 είχε ο περιφερειακός των Μπακς στο ματς) και η παράταση δεν ήρθε ποτέ με τους Χοκς να παίρνουν δίκαια τη νίκη και τους Μπακς να αναρωτιούνται τι πρέπει να αλλάξουν και πόσες προσαρμογές να κάνουν αρχής γενομένης από το Game 2 τα ξημερώματα του Σαββάτου.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 59-54, 85-88, 113-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 4 (2/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (14/23 δίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 41 λεπτά), Λόπεζ 7 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μίντλετον 15 (6/14 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40:34), Χόλιντεϊ 33 (9/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 5 (1), Τιγκ

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χέρτερ 13 (1/6 τρίποντα), Κόλινς 23 (10/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Καπέλα 12 (6/9 δίποντα, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 4 (1/6 σουτ), Γιανγκ 48 (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη σε 41:05), Γκαλινάρι 9 (4/9 σουτ), Χιλ 4, Γουίλιαμς 3 (1), Οκόνγκου

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 39/67 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 11/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Χοκς: 39/63 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 14/16 βολές, 58 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη