Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με71-61, στον πρώτο τελικό της Basket League και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ ( 14/6, 21.00).

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το σαρωτικό του πρώτο δεκάλεπτο, νίκησε τον Παναθηναϊκό με 74-61 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League παίρνοντας… προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Με επιμέρους σκορ 23-4 στην πρώτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν σημαντικό προβάδισμα και διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το τέλος αφού όσο και αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύνατο να καλύψουν τη μεγάλη απόσταση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μουστάφα Φαλ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους. Από τους «πράσινους» οι Παπαπέτρου και Ουάιτ τελείωσαν με 13 πόντους.