NATIONS LEAGUE Nations League: Η Ιταλία πήρε την πρωτιά από την Ουγγαρία, χορταστική ισοπαλία για Αγγλία και Γερμανία

Η Ιταλία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου της League A στο Nations League απέναντι στην Ουγγαρία, τερματίζοντας στην 1η θέση. Η υποβιβασμένη Αγγλία και η αδιάφορη Γερμανία προσέφεραν έξι γκολ και θέαμα στην ισοπαλία τους (3-3) στο “Γουέμπλεϊ”.

Ο “τελικός” του 3ου ομίλου στη League A του Nations League έληξε με νικήτρια την Ιταλία, η οποία προσπέρασε την ύστατη στιγμή την Ουγγαρία και κέρδισε το δικαίωμα να συμμετάσχει στο Final Four για το τρόπαιο της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στη Βουδαπέστη ήταν ισορροπημένο, με τη “σκουάντρα ατζούρα” να προηγείται στο 27′ με τον Τζιάκομο Ρασπαντόρι να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έκανε τρεις επεμβάσεις στην ίδια φάση και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τους συμπαίκτες του να δικαιώνουν την προσπάθειά του στην επόμενη φάση. Ο Φεντερίκο Ντιμάρκο έκανε το 2-0 και “κλείδωσε” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που στη συνέχεια υπέφεραν αλλά κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Αγγλία και Γερμανία είχαν μόνο το γόητρο για να αγωνιστούν στο “Γουέμπλεϊ” και τελικά προσέφεραν ένα χορταστικό ημίχρονο, με ανατροπές και ισοπαλία 3-3. Το 1ο μέρος θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού δεν είχε πολλά πράγματα πλην ενός τετ α τετ του Ραχίμ Στέρλινγκ που απέκρουσε ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν.

Με τη σέντρα του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες του Χάνσι Φλικ πήραν τον έλεγχο κι άρχισαν να δοκιμάζουν την άμυνα των “τριών λιονταριών”. Ο Χάρι Μαγκουάιρ που αποδοκιμάστηκε πριν από τη σέντρα αποδείχθηκε ξανά ο πιο αδύναμος κρίκος. Αρχικά έκανε λάθος στο 52ο λεπτό, το οποίο επιχείρησε να διορθώσει αλλά υπέπεσε σε πέναλτι με τον Ιλκάι Γκιντογάν να κάνει το 1-0. Στο 67′ έχασε την κατοχή προκαλώντας την αντεπίθεση των Γερμανών για το 2-0 από τον Κάι Χάβερτς.

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ πέρασε στον αγώνα τους Μπουκαγιό Σακά και Μέισον Μάουντ στο ίδιο λεπτό, κίνηση που αποδείχθηκε κομβική για μία μεγάλη ανατροπή. Στο 71′ ο Λιουκ Σο και στο 75′ ο Μάουντ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 83′ ο Νίκο Σλότερμπεκ ανέτρεψε τον συμπαίκτη του στην Ντόρτμουντ, Τζουντ Μπέλιγχαμ, με τον Χάρι Κέιν να εκτελεί το πέναλτι και να φέρνει τα πάνω κάτω. Όμως ακόμα ένα λάθος των Άγγλων, του Νικ Πόουπ αυτήν τη φορά, έφερε το 3-3 του Χάβερτς και απέτρεψε την πρώτη νίκη των Άγγλων στο τουρνουά.