Πήρε το ντέρμπι με το Βέλγιο και σφράγισε την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Εθνική

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε 72-70 του Βελγίου και εξασφάλισε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023

Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα του Βελγίου, αλλά τελικά η Εθνική μας πήρε μεγάλη νίκη με 72-70 και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Τουρκίας από τη Σερβία στο Βελιγράδι, εξασφάλισε από απόψε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί το καλοκάιρι του 2023, σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία!
Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο απίθανος Γιαννούλης Λαρεντζάκης (20 πόντοι, 4 κλεψίματα και πολλές καθοριστικές άμυνες) και Νικ Καλάθης (double-double με 13 πόντους και ασίστ). Από την άλλη, για το Βέλγιο ξεχώρισε ο Ομπασοάν, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους, τους 20 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματςΜε τους Καλάθη, Π. Καλαϊτζάκη, Παπανικολάου, Χαραλαμπόπουλο και Γόντικα παρέταξε την Εθνική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Δημήτρης Ιτούδης, με τη «γαλανόλευκη» να παίζει καλή άμυνα και να προηγείται με 9-5 στο 3’.

Όμως, το Βέλγιο με πρωταγωνιστές τους… ευρωλιγκάτους Ομπασοάν και Μπάκο απάντησε με σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 15-9.

Η Εθνική μας απάντησε με δικό της σερί 10-4, ισοφαρίζοντας σε 19-19, πριν ο Ομπασοάν των 12 προσωπικών πόντων ευστοχήσει με τη λήξη της πρώτης περιόδου, με το καλάθι του να ακυρώνεται από τους διαιτητές ως εκπρόθεσμο.

Γόντικας και Λαρεντζάκης μας έδωσαν το προβάδισμα με 24-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το Βέλγιο να ισοφαρίζει σε 28-28, με Ομπασοάν και Ντε Ζέου. Ο Ομπασοάν συνέχισε του… βιολί του φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους και δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στο Βέλγιο (34-29), πριν ο Καλάθης σκοράρει με απίθανο buzzer-beater δίποντο με ταμπλό, για το 34-31 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μποχωρίδη να δέχεται τεχνική ποινή και να αποβάλλεται, έχοντας χρεωθεί με flopping στο πρώτο ημίχρονο, πριν η Εθνική μας κάνει σερί 8-0 με συνεχόμενα τρίποντα από Τσαλμπούρη, Λαρεντζάκη και λέι απ του Καλάθη, για το υπέρ της 43-41. Ο Λαρεντζάκης… πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έβαλε την Εθνική μας στο +7 (47-54 στο 26’), πριν οι Βέλγοι μειώσουν σε 52-54, με κάρφωμα του Μπάκο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

Πηγή: sport-fm.gr