Aστέρας – Λεβαδειακός 0-1: Η βαθμολογία των playouts

Χάρη στο παρθενικό γκολ του Γιάννη Γιαννιώτα με τη φανέλα του Λεβαδειακού οι Βοιωτοί πήραν στην Τρίπολη την πρώτη τους νίκη στα play out και διατήρησαν ολοζώντανες τις ελπίδες τους για παραμονή στη Superleague 1.

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα play-offs καθώς επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονή.

Έτσι έπαιξαν

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε με τον Τσιφτσή στην εστία, τους Ατιένθα, Αλβάρες, Καστάνιο και Γκαρθία στην άμυνα ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν οι Ιγκλέσιας, Μουνάφο και Γκαρντάφσκι. Ο Μπαρτόλο με τον Ρεγκίς ήταν στα άκρα, με τον Μπαράλες στην κορυφή.

Ο Λεβαδειακός από την άλλη παρατάχθηκε με τον Γκροφ στο τέρμα, τους Βινίσιους, Τσάπρα, Παναγιώτου και Παζ στην άμυνα ενώ οι Νίκας, Μεχία, Χάμοντ και Λιάγκας ήταν στη μεσαία γραμμή. Ο Γιαννιώτας ήταν λίγο πιο πίσω από τον Γερεμέγεφ.

Δυναμικό ξεκίνημα και γκολ για τους φιλοξενούμενους από τον Γιαννιώτα

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, η κάθε ομάδα είχε και από μία μεγάλη φάση. Αρχικά ο Ρεγκίς είδε τη σέντρα-σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι του Γκροφ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Λεβαδειακό να απαντάει στο 6ο λεπτό.

Ο Τσάπρας έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Νίκας με ωραίο πλασέ είδε τον Τσιφτσή να αποκρούει την προσπάθειά του με δύσκολο τρόπο. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στα λάθη και στα αρκετά φάουλ, δίχως να απειλούν την αντίπαλη εστία. Στο 21′ ο Μπαρτόλο είχε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Γκροφ.

Οι φιλοξενούμενοι όμως έφτασαν κοντά στο 1-0, στο 30ο λεπτό, όταν είχαν διπλή ευκαιρία για να το καταφέρουν. Αρχικά ο Τσιφτσής εξουδετέρωσε το πλασέ του Γερεμέγεφ όταν εκείνος βγήκε τετ-α-τετ, ενώ στη συνέχεια ο Παναγιώτου που πήρε το ριμπάουντ, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά στο 36ο λεπτό η ομάδα της Λιβαδειάς βρήκε τον δρόμο προς το 1-0. Συγκεκριμένα, ο Νίκας άνοιξε στον Γερεμέγεφ, εκείνος έκανε μία εξαιρετική ντρίμπλα πάνω στον Αλβάρες και στο γύρισμά του βρήκε τον Γιαννιώτα που σε κενή εστία από κοντά έκανε το 1-0. Αρχικά είχε σηκωθεί το σημαιάκι για οφσάιντ αλλά μετά από τσεκάρισμα στο VAR, ο διαιτητής μέτρησε κανονικά το γκολ. Με αυτό τον τρόπο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Δεν… λύγισε ο παθιασμένος Λεβαδειακός!

Στο δεύτερο μέρος, ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα από τον Αστέρα και θα μπορούσε να έχει και βρει και δεύτερο γκολ. Ο Γιαννιώτας πάτησε στην περιοχή στο 46ο λεπτό έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Τσιφτσή αλλά πριν ο Γερεμέγεφ πλασάρει σε κενή εστία, ο Ατιένθα έβαλε την προβολή και έσωσε το 2-0.

Στο 61ο λεπτό οι Αρκάδες είχαν τη δική τους καλή στιγμή, όταν ο Σίτο έφερε την μπάλα στο αριστερό αλλά το σουτ σταμάτησε στον Γκροφ που απέκρουσε με δυσκολία. Στη συνέχεια ο Ιγκλέσιας και ο Τιλίκα είχαν από μία φάση με κεφαλιά χωρίς να απειλήσουν τον αντίπαλο πορτιέρε.

Στο 81ο λεπτό χρειάστηκε να επέμβει το VAR για να επιβεβαιώσει ότι ο Τιλίκα ήταν οφσάιντ πριν ανατραπεί από τον Γκροφ στην περιοχή. Τελικά οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μέχρι το φινάλε και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στην παραμονή.

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβάρες, Γκαρντάφσκι (46’ Tιλίκα), Ιγκλέσιας, Γκαρσία, Μουνάφο (85’ Ντεμιντένκο), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (56’ Σίτο), Μπαράλες (56’ Κωστέας).

Λεβαδειακός (Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παναγιώτου (57’ Βήχος), Παζ (57’ Δούμτσιος), Νίκας, Χάμοντ (46’ Μπελμόντ), Λιάγκας, Μεχία, Γιαννιώτας (82’ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (88’ Σακό).

Πηγή: gazzetta.gr

Super League: Η βαθμολογία των playouts μετά το τέλος της 3ης αγωνιστικής

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία των playouts της Stoiximan Super League μετά τις νίκες του Λεβαδειακού και Ιωνικού που ολοκλήρωσαν την 3η αγωνιστική.

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη, ενώ ο Ιωνικός πήρε τη νίκη με 1-0 στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού.

Νωρίτερα, ο ΟΦΗ κέρδισε με το ευρύ 4-1 τη Λαμία και μάλιστα με ανατροπή ενώ ισόπαλο 1-1 ήρθε το ματς στο Περιστέρι ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον ΠΑΣ Γιάννινα.