Νίκησε Πανιώνιο και… μάρμαρα ο Παναθηναϊκός

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα που διεκόπη προσωρινά λίγο πριν τη λήξη του λόγω ρίψης… μαρμάρων προς τον πάγκο των αντιπάλων, που είχε μάλιστα ως αποτέλεσμα την εκκένωση του γηπέδου, μετά από εντολή των διαιτητών, ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέσα στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 82-81.

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 16-6. Με όπλο τα ριμπάουντ (5 έναντι ενός των «πρασίνων») και τον Νάτζφεϊ να πετυχαίνει 7 πόντους, αιφνιδίασε την ομάδα του Ομπράντοβιτς στον πρώτο αγώνα μετά την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.
Διαμαντίδης, Καϊμακόγλου και Βουγιούκας αντέδρασαν, αλλά με τρία τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο (4/10 στην 1η περίοδο) από Ιωάννου, Μπάρλο και Ξανθόπουλο, ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε στο +12, 25-13 το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε… προλάβει να υποπέσει σε 7 λάθη όταν άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά 7-0 ήταν και το σερί του, με τον αρχηγό του Δημήτρη Διαμαντίδη να πετυχαίνει τους 5 πόντους, 25-20. Σύντομα, ο πρωταθλητής Ευρωλίγκας ισοφάρισε σε 27-27, με τον Στράτο Περπέρογλου να σημειώνει 9 σερί πόντους από το 25-20 μέχρι το 27-25 και τον Γιασικεβίτσιους να φέρνει στα ίσα την αναμέτρηση.

Ο Λιθουανός ευστόχησε αμέσως μετά σε τρίποντο και με εύστοχες προσπάθειες έξω από τα 6.75 επίσης από Περπέρογλου (13 πόντους στη 2η περίοδο) και Διαμαντίδη ξέφυγε με +9, 32-41. Ο MVP του 5ου προημιτελικού με τη Μακάμπι, Δημήτρης Διαμαντίδης, διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου, 35-46, φτάνοντας τους 12 προσωπικούς πόντους.

O Πανιώνιος είχε πετύχει μόλις 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο έναντι 33ων του Παναθηναϊκού και βρέθηκε στο -15, 37-52, στις αρχές της 3ης περιόδου. Πιέζοντας στην άμυνα κατάφερε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στους 15 πόντους μέχρι το 30΄, ενώ επιθετικά είχε ηγέτη τον Νίκο Μπάρλο που σημείωσε τους 8 από τους 16 πόντους των «κυανέρυθρων», σ’ αυτό το διάστημα. Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε και με πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκε 51-61, στο 30′.
Mε Κιζ, Ξανθόπουλο και τρίποντο του Ντίμπλερ, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε ό,τι μπορούσε στο 4ο δεκάλεπτο για να παραμείνει σε διεκδίκηση νίκης. Αν και μείωσε σε 59-69, με πέντε διαδοχικούς πόντους ο Ρομέιν Σάτο διαμόρφωσε το 59-74, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Κι όμως ο Πανιώνιος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά: Μετά το 69-79 με 2/2 βολές του Γιασικεβίτσιους, οι «κυανέρυθροι» απάντησαν με σερί 9-0, 78-79, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντρίμπλερ κι ενώ ενδιάμεσα ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε τιμωρηθεί με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Σ’ εκείνο το σημείο κομμάτια από μάρμαρο έπεσαν στον πάγκο του Παναθηναϊκού, με τον Κώστα Τσαρτσαρή να δείχνει πως ένα απ’ αυτά τον βρήκε στο σαγόνι. Σ’ αυτό το σημείο και συγκεκριμένα στα 26΄΄ πριν τη λήξη ο αγώνας διεκόπη για διάστημα περίπου 15 λεπτών.

Οι διαιτητές μετά από σύσκεψη με τον υπεύθυνο της αστυνομίας έδωσαν εντολή να απομακρυνθούν οι φίλαθλοι από την κερκίδα των «σκληροπυρηνικών», αλλά με τη σύμφωνη γνώμη του προέδρου της ΚΑΕ, Ηλία Λιανού, τελικά ζητήθηκε από όλους τους φιλάθλους στο κλειστό της οδού Αρτάκης να εκκενώσουν το γήπεδο.

Με τρίποντο του Μπάρλου ο Πανιώνιος έκανε το 81-82, 8″ πριν τη λήξη αλλά στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Πανιώνιος δεν έκανε φάουλ, ο Διαμαντίδης έδωσε ασίστ στον Μάικ Μπατίστ, με τον τελευταίο ν΄αφήνει εύκολα την μπάλα στο καλάθι, 81-82 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 35-46, 51-61, 81-82

Διαιτητές: Μάνος, Ψαριανός, Πανταζής

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 10 (1), Κιζ 11 (1), Αθανασούλας, Στίβενσον 7, Ντίμπλερ 11 (3), Καββαδάς 8, Ιωάννου 5 (1), Σαρικόπουλος 3, Νάτζφεϊ 9, Παραγυιός 3 (1), Μπάρλος 14 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 15 (1), Μπατίστ 11, Λόγκαν 4, Σάτο 7 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (2), Βουγιούκας 9, Καλάθης 4, Σμιθ, Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 10 (1)