Με ηγέτη τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός 90-65 τον Πανιώνιο

Με τον V-Span σε μεγάλα κέφια ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΣΕΦ τον Πανιώνιο με 90-65 στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για  τα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 και  χρειάζεται μία νίκη στο επόμενο παιχνίδι το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη για να περάσει στον τελικό.

Με 21 πόντους και 7 ασίστ ο Σπανούλης πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Κιζ, Νάτζφεϊ για τον Πανιώνιο που παραδόθηκε πιο εύκολα εν συγκρίσει με τον πρώτο αγώνα, αγωνιζόμενος χωρίς τους Γιάνκοβιτς, Στίβενσον και Μπατή.

Το 27-6 της 1ης περιόδου ήταν ενδεικτικό γι’ αυτό που θα ακολουθούσε, δηλαδή η απόλυτη ανωτερότητα της πρώτης στη βαθμολογία ομάδας στην κανονική περίοδο. Ο Σπανούλης έφτασε τους 14 πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής στο ά μέρος, ο Κέσελ πήρε τη σκυτάλη από τον Άντιτς στη 2η περίοδο (8 πόντους στο ημίχρονο), την ώρα που με 10 πόντους ο Ντίμπλερ ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους. Κυρίως, ήταν η αμυντική προσπάθεια που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να οικοδομήσει διαφορά 19 πόντων στην ανάπαυλα, 49-30, όπως υποδεικνύουν και τα 18 λάθη της ομάδας της Νέας Σμύρνης στο πρώτο 20αλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούσαν  17 ασίστ μέχρι το 30΄ και τον Σπανούλη να έχει φτάσει τους 21 πόντους. Ο Ιβκοβιτς ξεκούρασε τον αρχηγό του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο, έριξε στο παρκέ Γλυνιαδάκη και Βασιλόπουλο και όταν ακούστηκε η κόρνα της γραμματείας ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 90-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 49-30,73-48, 90-65

Διαιτητές: Τανατζής, Ταβουλαρέας, Ανδρικόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Λο 3, Άντιτς 8, Σπανούλης 21 (3), Βασιλόπουλος 4 (1), Ντόρσεϊ 4, Κέσελ 8 (2), Γκετσεβίτσιους 10 (2), Γλυνιαδάκης 7, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 3, Σλούκας 6
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 3 (1), Κις 13 (1), Αθανασούλας 4, Ντίμπλερ 10 (2), Καββαδάς 1, Ιωάννου 7, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 13 (1), Παραγυιός 3 (1), Μπάρλος 3