Το 2-0 ο Παναθηναϊκός, 102-71 τον Κολοσσό

Ολοταχώς για την πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ προχωρά ο Παναθηναϊκός που πέτυχε τη δεύτερη νίκη του επί του Κολοσσού στη σειρά των ημιτελικών της Α1 με 102-71 και το Σάββατο στο Βενετόκλειο θα έχει την ευκαιρία με νίκη να κάνει το sweep.

Με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και ομαδικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ροδιτών και τα 18 λάθη τους και βασιζόμενος στα τρίποντα των Γιασικεβίτσιους και Διαμαντίδη προηγήθηκε με 28-20 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια με άμυνα για σεμινάριο αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά που εκτοξεύτηκε στους +26 πόντους (72-46) στο τρίτο δεκάλεπτο για να εξελιχθεί σε τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος του αγώνα.

Ο Μάριτς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ πρωτοστάτησε στην επίθεση του Παναθηναϊκού, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Γιασικεβίτσιους (14π.) και Πατ Καλάθης, ο οποίος φόρτωσε το καλάθι της προηγούμενης ομάδας του με 12 πόντους. Στον αντίποδα, ο Χάτεν με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Διαιτητές: Κορομηλάς-Σταματόπουλος-Πουρσανίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 16, Περπέρογλου 8, Λόγκαν 9 (1), Σάτο 8, Π. Καλάθης 13 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 6, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ 11 (1), Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14 (2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος, Χάτεν 17 (1), Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρίσης 13, Τασάμης 13 (2), Χόπσον 9.