Iσοφάρισε τη σειρά ο Παναθηναϊκός, 81-79 τον Ολυμπιακό

Μετά από έναν συγκλονιστικό δεύτερο τελικό που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και στον οποίο παραλίγο ο Ολυμπιακός να επιστρέψει από μια διαφορά 16 πόντων ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-79 τον «αιώνιο» αντίπαλό του στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, που μεταφέρεται πλέον στο ΣΕΦ την προσεχή Κυριακή (27/05).

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ολυμπιακό να φορτώνεται γρήγορα με φάουλ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 20-19 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους διαιτητές να σφυρίζουν κάθε επαφή και τις δύο ομάδες να έχουν εκτελέσει 26 βολές στο α΄ μέρος.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +5, 31-36, 3.32’’ πριν το τέλος του α΄ ημιχρόνου με δύο διαδοχικά καλάθια του Πρίντεζη (πρώτοι πόντοι του στον αγώνα). Περπέρογλου και Καϊμακόγλου μείωσαν στον πόντο 35-37 και ο Ιβκοβιτς είδε αμέσως μετά και τον Σλούκα να φορτώνεται με 3 φάουλ… Φτάνοντας τους 11 πόντους ο Διαμαντίδης μείωσε και σε 36-37 για να λήξει το α΄ ημίχρονο, 38-41 υπέρ των «ερυθρόλευκων», με το Νο 13 του ΠΑΟ να μετρά 13 πόντους.

Εχοντας ένα «δαιμονισμένο» ρυθμό για ένα εξάλεπτο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με επιμέρους σκορ 18-4 προηγήθηκαν 56-45. Κι απ’ το 40-45 από Κέσελ και Ντόρσεϊ ουσιαστικά ακολούθησε ένα 16-0 σερί που έκανε τους φιλάθλους ν’ αρχίσουν να τραγουδούν και πάλι στις κερκίδες. Όλα είχαν ξεκινήσει από την άμυνα του Παναθηναϊκού (13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα στην 3η περίοδο). Απέμεναν 4.13 για τη λήξη της 3ης περιόδου και ο Χάινς πήγε στη γραμμή των βολών, μετά το φάουλ του Μπατίστ, 56-47. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και με +16, 63-47, με τρίποντο του Διαμαντίδη.

Μέχρι το 30΄ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-59, με τρίποντο Μάντζαρη και λύσεις από Χάινς (4 φάουλ), Παπανικολάου. Τρίποντο, 70-59, με το… καλημέρα στην 4η περίοδο πέτυχε ο Καλάθης. Κι όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να φωνάξει ζωντανός και να μειώσει στον πόντο. Συγκλονιστικό το φινάλε στο ΟΑΚΑ ανέδειξε νικητή τον Παναθηναϊκό, αν και οι φιλοξενούμενοι (με τρίποντα από Πρίντεζη, Παπανικολάου) μείωσαν 77-76 με τον Σπανούλη… από το -16.

Άστοχος σε τρίποντο ο Καϊμακόγλου, άστοχος και ο Παπανικολάου έξω από τα 6.75. Ο Διαμαντίδης διαμόρφωσε το 79-76, αλλά 1.13 πριν το τέλος ο Χάινς κέρδισε φάουλ από τον Γιασικεβίτσιους, 79-78, στον πόντο πάλι ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Αμερικανού. Μετά από άστοχες προσπάθειες δύο πόντων των Γιασικεβίτσιους και Μπατίστ, ο Καϊμακόγλου πήρε το επιθετικό, αλλά ο Πρίντεζης έκλεψε την μπάλα. Απέμεναν 38΄΄ και ο Σπανούλης κατέβαζε την μπάλα. Αποφάσισε να πάρει επάνω του την επίθεση, ήταν όμως άστοχος σε τρίποντο. Ο Πρίντεζης έκανε φάουλ στον Γιασικεβίτσιους για να σταματήσει τον χρόνο (15,5΄΄).

Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Μπατίστ κάρφωσε εντυπωσιακά μετά από ασίστ του Καϊμακόγλου, 81-79. Το τελικό 81-79 διαμόρφωσε ο Σπανούλης με 1/2 βολές…

Διαιτητές: Τανατζής, Γκόντας, Πηλοϊδης

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 7, Μπατίστ 11, Λόγκαν, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23 (2 και 4 ασίστ), Βουγιούκας 4, Ν. Καλάθης 4 (1), Σμιθ 4, Καϊμακόγλου 11 (1), Γιασικεβίτσιους 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 18, Άντιτς 4, Σπανούλης 10, Ντόρσεϊ 7, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8 (2), Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 4 (1), Κατσίβελης.