ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Αντερλεχτ 3-1- Ο Ολυμπιακός ξανά στους 16 έπειτα από τέσσερα χρόνια!

Τέλος αγώνα

ΓΚΟΛ!!! 3-1 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Μπήκαμε στο 93’… 3ο πέναλτι και αποβολή υπέρ του Ολυμπιακού!

88′ ΑΠΟΒΟΛΗ: 2η κίτρινη στον Ν’ Σακαλά, με 9 η Ανερλεχτ για τα επόμενα 2 λεπτά (+ τις όποιες καθυστερήσεις)

84′ Καλό σουτ του Φουστέρ, έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Προτό

81′ Ωραία κάθετη μπαλιά, ο Ολαϊτάν σε πλάγια θέση δεξιά, πλάσαρε έδιωξε με το χέρι ο Προτό.

Μπήκαμε στο 75′

73′ Αλλαγή για την Αντερλεχτ με τον Ατσεαμπονγκ στη θέση του Βαν Ντε Μπόρε

72′ Το έπιασε ο Προτό!

23:13
71′ Ο Ν’ Σακάλα ανέτρεψε τον Βάις

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό

65′ Κίτρινη στον Μίτροβιτς

64′ Καλό σουτ του Ντομίνγκες, η μπάλα άουτ.

61′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Ντομίνγκες στη θέση του Σαβιόλα

———————————————–

1ος όμιλος
Μάντσεστερ Γ. – Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-0
Σοσιεδάδ – Λεβερκούζεν 0-1

2ος όμιλος
Γαλατασαράι – Γιουβέντους 0-0 (προσωρινή διακοπή στο 32′)

Γκολ και η Μπενφίκα…

58′ ΓΚΟΛ 2-1: Ωραία ενέργεια του Χολέβα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα πήγε στον Φουστέρ στον άξονα, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Σαβιόλα την βρήκε πάνω στην κίνηση για να την στείλει στα δίχτυα του Προτό.

57′ Ο Σιόβας πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ναχάρ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε.

54′ Αλλαγή για την Αντερλεχτ με τον Νάουτνικ στη θέση του Μιλιβόγιεβιτς

53′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Βάις αντί του Μασάντο

50′ Κακή εκτέλεση του Σαβιόλα, ο Προτό έπεσε και το έπιασε!

49′ Ο Κογιατέ πέφτοντας στο έδαφος έπιασε τη μπάλα και είδε την 2η κίτρινη.

——————————————-

44′ Σουτ του Κάμπελ από θέση μέσα δεξιά, η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

39′ ΓΚΟΛ 1-1: Αντεπίθεση της Αντερλεχτ από τα αριστερά, πέρασε ο Ναχάρ, η μπάλα πήγε δεξιά στον αμαρκάριστο Κλιέσταν, ο οποίος σε σχεδόν άδεια εστία πλάσαρε για το 1-1.

——————————————————

Γκολ και από την Παρί μέσα στην Πορτογαλία, Μπενφίκα – Παρί 0-1 στο 37′, ο Ολυμπιακός πλησιάζει όλο και περισσότερο στους 16

——————————————————–

34′ ΓΚΟΛ 1-0: Νέα ωραία πάσα στον Σαβιόλα που μπήκε ξανά στην περιοχή της Αντερλεχτ από τα αριστερά, αυτή τη φορά πλάσαρε με ακόμη πιο δύσκολες συνθήκες, η μπάλα όμως, πήγε στην αριστερή γωνία του Προτό.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ έβγαλε τον Σαβιόλα απέναντι στον Προτό αλλά ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα άουτ.

32′ Ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ τοελ δεν ανησύχησε τον Προτό.

29′ Μόνο από στημένες φάσεις προσπαθεί να απειλήσει ο Ολυμπιακός. Ο Χολέμπας εκτέλεσε το φάουλ, ο Μανωλάς διεκδίκησε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Προτό.

23′ Ο Χολέμπας από πλάγια θέση προσπάθησε να νικήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Προτό αλλά αστόχησε.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς.

Στο άλλο ματς του ομίλου Μπενφίκα και Παρί είναι στο 0-0.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μασάντο, ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ.

7′ Κίτρινη κάρτα στον Κουγιατέ για φάουλ πάνω στον Ολαϊτάν.

5′ Ο Χολέμπας εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση αλλά σημάδεψε τους παίκτες της Άντερλεχτ.

2′ Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Χολέμπας έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα, ο Κάμπελ σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του αμυντικού της Άντερλεχτ. Ο Σταρκ δεν έδωσε πέναλτι θεωρώντας ότι η μπάλα ήταν πολύ κοντά στον παίκτη.

Σέντρα στο ματς

Οι παίκτες φωτογραφήθηκαν μπροστά σε ένα μεγάλο πανό προς τιμήν του Νέλσον Μαντέλα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μασάντο, Κάμπελ, Φουστέρ, Σαβιόλα, Ολαϊτάν.

Άντερλεχτ (Φαν Ντε Μπρομ): Προτό, Βαν Ντεν Μπόρε, Κουγιατέ, Μπεμπά, Ν’ Σακάλα, Μιλιβόγεβιτς, Κλιέσταν, Ζιλέ, Ναχάρ, Πράετ, Μίτροβιτς.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)

Ο Ολυμπιακός αναζητεί την 3η του νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η οποία θα του δώσει και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι κρατούν την τύχη στα χέρια τους αλλά ακόμη κι αν δεν νικήσουν μπορούν να περάσουν αρκεί να έχουν το ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Μπενφίκα η οποία αντιμετωπίζει την Παρί στην Λισσαβόνα.