Ο Ολυμπιακός στην κορυφή, έσπασε το αήττητο της ΤΣΣΚΑ 84-76

Aθήνα

Ο Ολυμπιακός κράτησε αλώβητο το ΣΕΦ και με σεμιναριακή άμυνα έδωσε τέλος στο αήττητο σερί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη φετινή Ευρωλίγκα (ήταν 15-0). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 84-76 των Ρώσων, για την 6η αγωνιστική της φάσης των «16», και με ρεκόρ 5-1 στον 6ο όμιλο τους «έπιασαν» στην κορυφή, έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που… εξαρφύρωσε απόψε -εκτός από την άμυνα- τις δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ (15 έναντι 7 της ΤΣΣΚΑ) και την έφεση στη δημιουργία (18ασ.), ο Βασίλης Σπανούλης με 19 πόντους, ενώ καθοριστικοί στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ψηλοί των «ερυθρόλευκων» (Χάντερ 12π., Ντάνστον 11ρ.) και ο Ματ Λοτζέσκι με καθοριστικά σουτ από την περιφέρεια (13π.).

Από την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη, ξεχώρισε ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μίλος Τεόντοσιτς με 20 πόντους, ενώ πριν το τζάμπολ τιμήθηκε για την προσφορά του στον Ολυμπιακό ο Κάιλ Χάινς.

Ο εξαιρετικά άστοχος Ολυμπιακός του πρώτου δεκαλέπτου (0/4 τρίποντα, 1/4 βολές), που δεν μπορούσε να ακολουθήσει στα ριμπάουντ και είχε εγκλωβιστεί στην αντίπαλη άμυνα, βρέθηκε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης στο -7 (6-13), διαφορά που δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος της περιόδου (11-17).

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με τον Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο απέδωσαν τα μέγιστα.

Οι παραγωγικότατοι Πειραιώτες (32π. στο β’ δεκ.), που δεν υπέπεσαν σε κανένα λάθος μέχρι το ημίχρονο, με εξαιρετική άμυνα με παγίδες και τους Χάντερ, Πρίντεζη κυρίαρχους της ρακέτας έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-5 και στο 13΄ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +3 (25-22).

Όταν μάλιστα μπήκαν και τα τρίποντα (5/7 στο δεύτερο δεκάλεπτο) η διαφορά έφτασε ακόμη και στους +8 (40-32 στο 19΄), απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ που είδε τα «πικ εν ρολ» της να μπλοκάρονται και να μην μπορεί να πλησιάσει στην αντίπαλη ρακέτα. Οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό σταθερό σε θέση οδηγού (43-37).

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τον Χάινς να δεινοπαθεί απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού, προσπάθησε με μία καλά στημένη άμυνα ζώνης να περιορίσει το inside game των «ερυθρόλευκων», αλλά με τους περιφερειακούς να πιάνουν υψηλή απόδοση η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε τη διαφορά των +8 πόντων.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (12 έναντι 4 της ΤΣΣΚΑ), παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες, ενώ με buzzer beater τρίποντο του Λοτζέσκι οι Πειραιώτες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+11, 64-53).

Στον… επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός έχασε την αμυντική του συγκέντρωση και στο 35΄ είδε την ΤΣΣΚΑ να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ 5-13 και να μειώνει σε 69-66. Ωστόσο, κομβικά λάθη των Ρώσων έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στη γραμμή του φάουλ, όπου με 15/16 βολές έφτασαν άνετα στο τελικό 84-76.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Πατέρνικο (Ιταλία), Βοϊνοβιτς (Σερβία)

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 43-37, 64-53, 84-76