Με κεκτημένη ταχύτητα από τη… Σιένα

Με… φόρα από τα ματς με τη Σιένα, ο Ολυμπιακός πέτυχε άνετη νίκη 85-60 επί της Καβάλας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή του αγώνα ποιος θα ήταν το… αφεντικό στην αναμέτρηση και, βασιζόμενοι στην «ασφυκτική» άμυνά τους, έβαλαν από την πρώτη περίοδο τις βάσεις για την εύκολη νίκη. Η Καβάλα προηγήθηκε 3-0 με τρίποντο του Αγγελόπουλου, ωστόσο ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 14-0, για να περάσει μπροστά με 14-3 στο 6΄. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο για το καλάθι του Ολυμπιακού και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (25-7).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Άντιτς με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +25 (35-10), ενώ ο Σλούκας με τρίποντο ανέβασε το προβάδισμα των Πειραιωτών στους 31 πόντους (45-14). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το ημίχρονο επήλθε μια… χαλάρωση στους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η Καβάλα να μειώσει στους 22 πόντους (49-27) λίγο πριν από την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο Ολυμπιακός συντήρησε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση, ενώ ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Πουρσανίδης, Παντελίδης.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 51-27, 70-43, 85-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Άντιτς 4, Σπανούλης 3, Κέσελ 3 (1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 22 (2), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 16 (2), Κατσίβελης.

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς, Γκεοργκίεφ 3 (1), Αράπης, Αγγελόπουλος 10 (2), Νταμιάνοβιτς 14, Τέιλορ 12 (1), Στεφανίδης 6, Γεωργάκης 3, Κοστόφ 3 (1), Καραποστόλου 5 (1), Σίμτσακ 4.