ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 3-1 – Skoda Ξάνθη-Βέροια 0-2

Παρακολουθήστε LIVE από το NewsIt την εξέλιξη των δυο αναμετρήσεων που ανοίγουν της αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας

ΛΗΞΗ και των δυο αγώνων

90′ ΓΚΟΛ για την Βέροια, 0-2. Οι παίκτες της Βέροιας άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή της Ξάνθης, με τελικό αποδέκτη τον Ολαϊτάν, ο οποίος μόνος απέναντι στον Λοντίγκιν, πλάσαρε εύστοχα

87΄ Κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρ στη θέση του Σαλπιγγίδη

83′ Με δέκα παίκτες συνεχίζει και η Ξάνθη, Ο Βάλλας τραυματίστηκε, δεν μπορεί να συνεχίσει, όμως ο Ουζουνίδης έχει κάνει και τις τρεις αλλαγές του και αναγκαστικά οι ακρίτες συνεχίζουν με δέκα το ματς

81′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο τσοκάνης στη θέση του Σταμόγιαννου
80′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης αντί του Γούτα
79′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από τα δύο μέτρα ο Λόρενς δεν μπόρεσε να κάνει το 4-1
Κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Κόστλι στη φάση του γκολ
72΄ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κουμάλο μέσα, Καμαρά έξω.
71′ ΓΚΟΛ για την Βέροια, 0-1. Εξαιρετική πάσα-τακουνάκι του, που έβγαλε τετ-α-τετ τον Κόστλι, ο οποίος με ωραίο σουτ και από πλάγια θέση, νίκησε τον Λοντίγκιν
68′ ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα, 3-1. Αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ, κακή έξοδος από τον Ιτάνζ και ο  Γκέσιος πλάσαρε σε ανυπεράσπιστη εστία
64′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. ο Πέλκας στη θέση του Γκαρσία
62′ Αλλαγή για την Βέροια. Στην θέση του Μπαργκάν, ο Τζημογιάννης
61′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα
60′ Κακή εκτελεση από τον Μάνταλο, ο Λόπεζ απέκρουσε το πέναλτι!
59′ Χαμένη ευκαιρία τώρα για τον ΠΑΟΚ. Ο Αναστασόπουλος έσωσε στην γραμμή την κεφαλιά του Σαλπιγγίδη που πήγαινε για το χατ-τρικ
56′ Πέναλτι για την Ξάνθη, σε ανατροπή του Μαρσελίνιο από τον Ορέστες! Κόκινη κάρτα στον παίκτη της Βέροιας
55′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Ωραίο σουτ από τον Μαρίν, ο Λόπεζ με υπερένταση έδιωξε
51′  Ο Λόρενς σέντραρε από αριστερά, η κεφαλιά του Σαλπιγγίδη πέρασει πάνω από την εστία.
50′ Σέντρα-σουτ του Λίνο, ο Αναστασόπουλος έδιωξε με τα πόδια
49′ Καλή στιγμή για την Βέροια. Γκιγιέρμο και Αμαραντίδης συνεργάστηκαν ωραία, η μπάλα έφτασε στον Μπαργκάν, το σουτ του οποίου από καλή θέση, έφυγε άουτ
46′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Αγρίτης στη θέση του Κυβελίδη.
46′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο στη θέση του Σολτάνι
Δεύτερο ημίχρονο στις δυο αναμετρήσεις
ΗΜΙΧΡΟΝΟ στη Ξάνθη
45+1′ Κίτρινη και στον Βάλλα
ΗΜΙΧΡΟΝΟ στην Τούμπα
44′ Η πρώτη φάση του παιχνιδιού για την Κέρκυρα. Ο Τσουμάνης έπιασε το μακρινό σουτ, η μπάλα εύκολα στα χέρια του Ιτάνζ
34′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρίν για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπαργκάν
34′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 3-0. Σέντρα του Αποστολόπουλου από τα δεξιά, κεφαλιά-πάσα εντός περιοχής του Αθανασιάδη, ο “Σάλπι” -πάλι με “ψαλιδάκι”… έγραψε το 3-0
33΄ Κίτρινη κάρτα στον Γκέσιο
32′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ηλιάδης στη θέση του τραυματία Ζουμπουλάκη
30′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-0. Σέντρα του Λίνο, ο Αθανασιάδης -εξ επαφής- έσπρωξε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα
27΄ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη (συμπλήρωσε τέσσερις και θα λείψει σε ένα από τα επόμενα παιχνίδια του ΠΑΟΚ).
25′ ΓΚΟΛ για το ΠΑΟΚ, 1-0. Εκπληκτικό τέρμα από τον Σαλπιγγίδη με “ψαλιδάκι”!
23′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Δυνατό μακρινό σουτ του Λόρενς, ο Αναστασόπουλος έπεσε και απομάκρυνε
20′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουμάνη
14΄ Γκολ για τον ΠΑΟΚ το οποίο ΣΩΣΤΑ δεν μετράει. Σέντρα του Λίνο από αριστερά, ο Σαλπιγγίδης έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή και σκόραρε. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Παραμένει το 0-0.
11′ Μεγάλη στιγμή για την Βέροια! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Κόστλι να το… παίρνει πάνω του, να κάνει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής της Ξάνθης, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λοντίγκιν
11′ Ο Ονουάτσι έκανε την πάσα για τον Μάνταλο, ο τελευταίος όμως δεν έπιασε καλά το σουτ εν κινήσει κι έχασε την ευκαιρία να απειλήσει
8′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Φλίσκα
Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Λίνο, κεφαλιά του Σίλντενφελντ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αναστασόπουλου και άουτ.